Šta su Kinezi otkrili na tamnoj strani Meseca? /foto/
08:42 06.12.2021 (Osveženo: 08:52 06.12.2021)
© Foto : NASA / GSFC / Arizona State UniversityLunarni južni pol
Pratite nas
Kineski rover „Jutu 2“ primetio je misteriozni objekat na horizontu dok je krstario tamnom stranom Meseca, na kojoj radi istraživanja skoro dve godine.
Naime, kineska svemirska agencija CNSA objavila je fotografije „tajanstvenog predmeta“ u obliku kocke koji je snimio rover „Jutu 2“ na drugoj strani kratera koji je istraživao. Tim naučnika je izrazio veliko interesovanje za objekat i odlučili su da skrenu sa trase kako bi ga proučili. Sada se očekuje da „Jutu 2“ provede naredna 2-3 lunarna dana (2-3 zemaljska meseca) u proučavanju i definisanju objekta, prenosi portal „Spejs“.
Ah. We have an update from Yutu-2 on the lunar far side, including an image of a cubic shape on the northern horizon ~80m away from the rover in Von Kármán crater. Referred to as "神秘小屋" ("mystery house"), the next 2-3 lunar days will be spent getting closer to check it out. pic.twitter.com/LWPZoWN05I
— Andrew Jones (@AJ_FI) December 3, 2021
Iako su na društvenim mrežama odmah počela nagađanja o tome da je tajanstveni predmet možda neprirodnog porekla, činjenica je da su fotografije koje su objavljene prilično mutne i napravljene iz velike udaljenosti. Kad se rover približi, biće jasnije o čemu se radi.
So yeah, it's not an obelisk or aliens, but certainly something to check out, and hard to discern much from the image. But large boulders (right) are sometimes excavated by impacts, as seen by the Chang'e-3 mission, which launched 8 years ago on Dec 1. [CNSA/CLEP] pic.twitter.com/ifOIFr4oQI
— Andrew Jones (@AJ_FI) December 3, 2021
Za sad je najizglednije da se radi o nekoj steni ili zaostalom komadu asteroida koji je udario u Mesečevu površinu.
Rover „Jutu 2“ i „Čang'e 4“ na solarni pogon na drugu stranu Meseca 3. januara 2019. godine, a rover se kotrljao kroz 186 kilometara širok Von Karman krater od tada. „Čang'e 4“ je četvrta kineska misija na Mesecu i druga koja je isporučila rover na Mesec. Misije„Čang'e“ 1 i 2 su bile orbitalne, a „Čang'e 3“ je sleteo na bližu stranu Meseca sa prvim „Jutu“ roverom. Kina je takođe pokrenula testnu misiju „Čang'e 5 T1“ oko Meseca i misiju povratka uzorka sa Meseca „Čang'e 5“.