https://lat.sputnikportal.rs/20210926/nemacki-milioneri-u-strahu-beze-u-svajcarsku-1130184507.html
Nemački milioneri u strahu — „beže“ u Švajcarsku
Nemački milioneri u strahu — „beže“ u Švajcarsku
Sputnik Srbija
Mogući zaokret Nemačke ulevo na parlamentarnim izborima uplašio je milionere, koji su počeli da premeštaju imovinu u Švajcarsku, naveli su bankari i pravnici... 26.09.2021, Sputnik Srbija
2021-09-26T22:50+0200
2021-09-26T22:50+0200
2021-09-26T22:34+0200
ekonomija
svet
ekonomija
nemačka
svet – ekonomija
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/321/12/3211253_0:254:4928:3026_1920x0_80_0_0_f306d283e4d86b08151d4bc0a01be6e8.jpg
Kako ocenjuju, ukoliko na vlast dođu socijaldemokrate (SDP), Levica i Zelena stranka, na politički dnevni red moglo bi da se vrati uvođenje poreza na bogatstvo i povećanje poreza na nasledstvo.„To je znak za uzbunu za superbogate. Preduzetničke porodice su jako uznemirene“, rekao je za Rojters stručnjak za poresko pravo sa sedištem u Nemačkoj i razgranatim poslovima u Švajcarskoj.Prebacivanje imovine u Švajcarsku pokazalo je da bogati tu zemlju i dalje smatraju pogodnim mestom za čuvanje bogatstva, uprkos nastojanjima vlade da se reši imidža sigurnog utočišta za milijardere.Nijedna zemlja nema više inostrane imovine od Švajcarske, a u 2020. priliv je znatno uvećan, slivajući se na račune velikih banaka poput „UBS-a“, „Kredi Svisa“ i „Julijusa Baera“.Politička stabilnost Švajcarske posebno je na ceni u periodu geopolitičkih napetosti i straha od ekonomskih posledica pandemije kovida 19.Kako se navodi, depoziti nemačkih domaćinstava i kompanija u bankama u Švajcarskoj porasli su u prvom ovogodišnjem tromesečju za gotovo pet milijardi dolara, na 37,5 milijardi dolara, ne računajući deonice, obveznice i druge finansijske proizvode, pokazuju podaci Banke za međunarodna poravnanja.Noviji podaci nisu dostupni, ali upućeni kažu da se priliv nastavlja.„Mnogi bogataši, naročito preduzetnici, strahuju da će se Nemačka ‘pomeriti’ ulevo, kakav god bio izborni rezultat“, izjavio je Florijan Dirzelen, šef za Evropu kompanije za upravljanje bogatstvom „LGT Switzerland“.Porez na imovinu, traže se savetiSPD želi ponovo da uvede porez na bogatstvo i poveća porez na nasledstvo, dok zeleni, izgledni koalicioni partner, planiraju više da oporezuju bogatstvo. Obe stranke planiraju da povećaju porez na dohodak građanima s najvećim primanjima, ali porez na imovinu doneo bi puno više novca, rekao je poreski advokat.On je naveo da je pojačana potražnju za uslugama savetovanja, napominjući i da neki preduzetnici pokušavaju da se zaštite novim ulaganjima preko firmi u Švajcarskoj ili prenosom imovine u fondaciju u Lihtenštajnu, preneo je „Jutarnji list“.Švajcarci dele podatkeSam transfer gotovine na račun u švajcarskoj banci više ne pomaže, budući da Švajcarci, pod ogromnim međunarodnim pritiskom, sada dele podatke o takvim računima sa poreskim vlastima matičnih zemalja klijenata.Proteklih meseci se, prema tvrdnjama neimenovanog lokalnog političara, desetine bogatih nemačkih preduzetnika raspitivalo za kuće sa niskim porezom u predgrađima uz Ciriško jezero.
nemačka
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2021
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Vesti
sr_RS
Sputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/321/12/3211253_278:0:4651:3280_1920x0_80_0_0_20204cdd89b3eb637605e3a4a8aefb80.jpgSputnik Srbija
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
izbori u nemačkoj, nemački milioneri, porez na imovinu, nemačka, izbori, milioneri, porez, švajcarska, imovina, izbori u nemačkoj, nemački milioneri, porez na imovinu, nemačka, izbori, milioneri, porez, švajcarska, imovina
izbori u nemačkoj, nemački milioneri, porez na imovinu, nemačka, izbori, milioneri, porez, švajcarska, imovina, izbori u nemačkoj, nemački milioneri, porez na imovinu, nemačka, izbori, milioneri, porez, švajcarska, imovina
Nemački milioneri u strahu — „beže“ u Švajcarsku
Mogući zaokret Nemačke ulevo na parlamentarnim izborima uplašio je milionere, koji su počeli da premeštaju imovinu u Švajcarsku, naveli su bankari i pravnici specijalizovani za poreze.
Kako ocenjuju, ukoliko na vlast dođu socijaldemokrate (SDP), Levica i Zelena stranka, na politički dnevni red moglo bi da se vrati uvođenje poreza na bogatstvo i povećanje poreza na nasledstvo.
„To je znak za uzbunu za superbogate. Preduzetničke porodice su jako uznemirene“,
rekao je za Rojters stručnjak za poresko pravo sa sedištem u Nemačkoj i razgranatim poslovima u Švajcarskoj.
Prebacivanje imovine u Švajcarsku pokazalo je da bogati tu zemlju i dalje smatraju pogodnim mestom za čuvanje bogatstva, uprkos nastojanjima vlade da se reši imidža sigurnog utočišta za milijardere.
Nijedna zemlja nema više inostrane imovine od Švajcarske, a u 2020. priliv je znatno uvećan, slivajući se na račune velikih banaka poput „UBS-a“, „Kredi Svisa“ i „Julijusa Baera“.
Politička stabilnost Švajcarske posebno je na ceni u periodu geopolitičkih napetosti i straha od ekonomskih posledica pandemije kovida 19.
Kako se navodi, depoziti nemačkih domaćinstava i kompanija u bankama u Švajcarskoj porasli su u prvom ovogodišnjem tromesečju za gotovo pet milijardi dolara, na 37,5 milijardi dolara, ne računajući deonice, obveznice i druge finansijske proizvode, pokazuju podaci Banke za međunarodna poravnanja.
Noviji podaci nisu dostupni, ali upućeni kažu da se priliv nastavlja.
„Mnogi bogataši, naročito preduzetnici, strahuju da će se Nemačka ‘pomeriti’ ulevo, kakav god bio izborni rezultat“, izjavio je Florijan Dirzelen, šef za Evropu kompanije za upravljanje bogatstvom „LGT Switzerland“.
Porez na imovinu, traže se saveti
SPD želi ponovo da uvede porez na bogatstvo i poveća porez na nasledstvo, dok zeleni, izgledni koalicioni partner, planiraju više da oporezuju bogatstvo. Obe stranke planiraju da povećaju porez na dohodak građanima s najvećim primanjima, ali porez na imovinu doneo bi puno više novca, rekao je poreski advokat.
On je naveo da je pojačana potražnju za uslugama savetovanja, napominjući i da neki preduzetnici pokušavaju da se zaštite novim ulaganjima preko firmi u Švajcarskoj ili prenosom imovine u fondaciju u Lihtenštajnu,
preneo je „Jutarnji list“.
Sam transfer gotovine na račun u švajcarskoj banci više ne pomaže, budući da Švajcarci, pod ogromnim međunarodnim pritiskom, sada dele podatke o takvim računima sa poreskim vlastima matičnih zemalja klijenata.
„Švajcarsku kao finansijski centar karakterišu stabilnost, pravna sigurnost i visok nivo finansijskih znanja. Međutim, ona ne nudi nikakvu zaštitu od utaje poreza“, rekao je portparol uprave za međunarodne finansije u ministarstvu finansija.
Proteklih meseci se, prema tvrdnjama neimenovanog lokalnog političara, desetine bogatih nemačkih preduzetnika raspitivalo za kuće sa niskim porezom u predgrađima uz Ciriško jezero.
Sve o domaćoj i svetskoj ekonomiji