Kadeti Srbije kroz dramu do Svetskog prvenstva!

© Foto : Košarkaški savez SrbijeSrbija – Slovenija, FIBA čelendžer za kadete
Srbija – Slovenija, FIBA čelendžer za kadete - Sputnik Srbija, 1920, 21.08.2021
Kadetska reprezentacija Srbije – igrači ne stariji od 16 godina – kolo pre kraja FIBA Čelendžera u Novom Sadu ispunila je glavni cilj – plasirala se na Svetsko prvenstvo igrača do 17 godina, koje se igra sledećeg leta u Španiji, pošto je u četvrtom kolu savladala Sloveniju – 78:73.
Ne samo da su Orlići ovom pobedom obezbedili plasman na Svetsko prvenstvo, već će tamo ići kao prvaci FIBA Čelendžera u Novom Sadu, bez obzira na rezultat utakmice poslednjeg kola, u subotu od 20.30 protiv Turske.
Nikola Topić ni večeras nije bio u timu zbog povrede šake, a neće igrati ni u narednoj utakmici.
Naš tim je genijalno otvorio meč. Već je polovinom osmog minuta imao 20 poena viška – 24:4. Slovenija je bila potpuno odsečena od našeg koša. Međutim, nije bilo realno da takvo stanje na terenu potraje. I nije.
Srbija – Slovenija, FIBA čelendžer za kadete
Iako su Orlići uspevali da održe distanu, uglavnom i dvocifrenu, polovinom trećeg perioda Slovenija je zaostatak spustila na samo pet poena – 52:47.
Nekoliko loših odluka u napadu Srbije, pa onda i faul na šutu za tri… Sve zajedno vratilo je utakmicu u egal – 52:50, na četiri minuta pre kraja treće četvrtine.
Mušicki je sa penala odbio ovaj nalet Slovenije. Prethodno je sjajnim utrčavanjem u reket došao u odličnu poziciju za šut. Promašio je, ali i pokupio promašaj, pa na sledećem pokušaju bio fauliran. Na ta dva penala, ubrzo je dodao i trojku i Orlići su mogli da odahnu – na semaforu je 57:50.
Seriju je nastavio Gačić sa penala, da bi sjajnu kontru poenima krunisao Tasić i prednost našeg tima opet je bila dvocifrena – 60:50, na malo manje od dva minuta pre odlaska na poslednju mini pauzu.
Ali, nije to bio kraj. Slovenija je nastavila da preti. Početkom poslednje četvrtine prišla na pet razlike – 62:57. Trojka Avlijaša vratila je naš tim na dvocifrenu udaljenost – 68:57.
I dalje to nije značilo kraj opasnosti. Na ovu seriju Srbije, Slovenija je uzvratila sa 10:1, pa je tri i po minuta pre kraja, utakmica opet bila otvorena – 69:67.
Ekipi koja je letela po terenu u prvom periodu, odjednom su i penali postali problem. Pri ovom rezultatu promašili su tri. Srećom, Orlići su se dobro branili, da bi potom Avlijaš lepo probio po čeonoj liniji za 72:67.
Srećom, Slovenija je iz vrlo diskutabilne nesportske greške koja je dosuđena Ognjenu Stankoviću – inače njegove pete lične – ubacila samo dva penala.
Još bolji nastavak – na drugoj strani terena Lazaru Gačiću ruka nije zadrhtala sa linije slobodnih bacanja. Srbija je pred poslednjih 67 sekundi povela 74:69.
Ne, ni to nije bio kraj. Usledila je jedna dobra odbrana, pa druga ne baš tako sjajna, ali blokada Mušickog. Ipak – posle svega poeni Slovenije i 74:73 na 17,5 sekundi pre kraja.
Drama je trajala.
Milošević je zatim bio polovičan sa penala – 75:73. Kako Slovenija na 16,3 sekunde pre kraja nije iskoristila napad, Gačić i Bošnjaković su sa penala stavili tačku na meč i označili početak slavlja Orlića.
Najefikasniji ne meču bili su Petar Avlijaš sa 17 poena i devet skokova, Lazar Gačić je takođe brojao do 17, uz šest skokova, a dvocifren učinak imao je još Ognjen Stanković – 13 poena uz po sedam asistencija i skokova.
Na drugoj strani istakao se nestvarni Jan Vide sa 38 poena i pet asistencija, ali i čak devet izgubljenih lopti. Niko više u reprezentaciji Slovenije nije postigao više od sedam poena, koliko je imao Lon Ličan.