Novi sankcioni udar Zapada na Belorusiju: Na meti Lukašenkova porodica, KGB...

© Sputnik / Ramilь Sitdikov / Uđi u bazu fotografijaBelorusija, EU zastava
Belorusija, EU zastava  - Sputnik Srbija, 1920, 21.06.2021
Pratite nas
Evropska unija i Sjedinjene Američke Države uvele su nove sankcije protiv beloruskih građana i kompanija. Sankcijama su se pridružile i Kanada i Velika Britanija.
EU je uvela četvrti paket individualnih sankcija protiv Belorusije, navodi se u saopštenju Saveta EU. Na sankcionom spisku koji obuhvata 78 fizičkih lica i osam organizacija, našla se i beloruska državna kompanija koja pruža usluge vazdušne navigacije „Belaeronavigacija“, kompanije „MAZ“, „Belaza“, „Nova naftna kompanija“. Mere su stupile na snagu nakon objavljivanja spiska u službenom glasniku EU.
EU je uključila na sankcioni spisak, između ostalih, i ministra odbrane Viktora Hrenjina, komandanta Oružanih snaga Igora Goluba i njegovog zamenika, šefa Istražnog komiteta Belorusije Dmitrija Gore, ministra saobraćaja Alekseja Avramenka, biznismene, bezbednjake.
Na crnom spisku su i supruga starijeg sina predsednika Belorusije Lilija Lukašenko, kao i srednji sin predsednika Dmitrij Lukašenko.
„Danas je Savet EU doneo odluku da uvede ograničavajuće mere protiv 78 beloruskih fizičkih i osam pravnih lica. Odluka je doneta u vezi sa eskalacijom ozbiljnih kršenja ljudskih prava u Belorusiji i oštrim represijama protiv građanskog društva, demokratske opozicije i novinara“, navodi se u saopštenju EU.
Na sankcionom spisku našao se i ruski biznismen Mihail Gucerijev zbog podrške predsednika Lukašenka.
Licima i organizacijama koji su se našli na udaru sankcija biće zamrznute sve aktive u EU i zabranjena putovanja u EU. Ovaj paket sankcija utiče kako na osobe i pravna lica koja su, prema mišljenju EU, umešana u incident sa sletanjem aviona "Rajan er" u Minsk 23. maja, tako i na one koje u EU smatraju odgovornim za kršenja ljudskih prava prilikom suzbijanja mirnih protesta. 
Zasedanje Evropskog parlamenta u Strazburu - Sputnik Srbija, 1920, 10.06.2021
EP usvojio antibelorusku rezoluciju, na meti i Rusija
Kako je saopštilo Ministarstvo finansija SAD, na udaru američkih sankcija našlo se 16 fizičkih lica, kao i KGB Belorusije, Glavna uprava za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije MUP-a Belorusije, snage bezbednosti...
Sankcije su, između ostalih, uvedene i portparolki predsednika Belorusije Nataliji Ejsmont, predsednici Gornjeg doma parlamenta Nataliji Kočanovoj, komandantu specijalne jedinice KGB Belorusije "Alfa" Sergeju Zubkovu, načelniku policije Minska Mihailu Gribu, zameniku ministra pravde Belorusije Sergeju Kalinovskom i generalnom tužiocu Andreju Švedu. 
Kanada je uvela sankcije protiv još 17 državljana Belorusije i pet preduzeća zbog navodnog sistematskog kršenja ljudskih prava nakon incidenta sa avionom „Rajan er“ u Minsku, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova zemlje.
Velika Britanija je uvela sankcije protiv 11 fizičkih lica kao odgovor na incident sa avionom „Rajan er“ „zbog gušenja demokratije i ljudskih prava u Belorusiji“.
Sankcije su uvedene i protiv beloruskog preduzeća „Belaeronavigacija“i Beloruske naftne kompanije, navodi se u saopštenju britanske vlade.

Zajedničko saopštenje 

U zajedničkom saopštenju Amerika, EU, Kanada i Velika Britanija pozvale su Minsk da tesno sarađuju u istrazi u vezi sa sletanjem aviona „Rajan er“.
„Jedinstveni smo u pozivu režimu (predsednika Aleksandra Lukašenka) da u potpunosti sarađuju u međunarodnoj istrazi događaja od 23. maja, da odmah oslobodi sve političke zatvorenike, da sprovede sve preporuke nezavisne ekspertske misije Moskovskog mehanizma OEBS-a i da počne sveobuhvatni politički dijalog s predstavnicima demokratske opozicije i civilnog društva pod okriljem OEBS-a“, navodi se u saopštenju.

Incident sa prinudnim sletanjem u Minsk

Avion kompanije „Rajan er“, koji je leteo iz Atine za Viljnus, prinudno je sleteo 23. maja na aerodrom u Minsku zbog saopštenja da je podmetnuta bomba.  Informacija o miniranju nije potvrđena.
Beloruski aktivisti za ljudska prava saopštili su da je osnivač kanala na Telegramu „Neksta“, koji se u Belorusiji smatra ekstremističkim, Roman Protasevič, leteo ovim avionom i da je priveden prilikom provere dokumenata na aerodromu u Minsku. Protasevič je u ovoj zemlji stavljen na spisak lica umešanih u terorizam.
Predsednik SAD Džozef Bajden - Sputnik Srbija, 1920, 08.06.2021
Bajden produžio sankcije protiv Belorusije
Protiv njega je pokrenut krivični postupak po nekoliko osnova, uključujući i za „organizovanje masovnih nereda“. Njemu preti kazna do 15 godina zatvora.
To je izazvalo kritiku Zapada, iako se praksa prinudnog sletanja aviona dešavala i ranije.
 
 
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala