Ukrajinski ministar: Nećemo se mešati u unutrašnje poslove Belorusije

© Sputnik / Stringer / Uđi u bazu fotografijaZastava na zgradi Ministarstva spoljnih poslova Ukrajine u Kijevu
Zastava na zgradi Ministarstva spoljnih poslova Ukrajine u Kijevu - Sputnik Srbija, 1920, 27.05.2021
Pratite nas
Kijev se neće mešati u unutrašnje stvari Belorusije, Ukrajina je zainteresovana da ima stabilnog i demokratskog suseda, izjavio je ukrajinski ministar spoljnih poslova Dmitrij Kuleba.  
„Želim sve da uverim da se Ukrajina nikada nije mešala, ne meša se i neće se mešati u unutrašnje stvari Belorusije. Kao država zainteresovani smo da Belorusija bude slobodna i demokratska“, rekao je Kuleba za televiziju „1+1“.
Prema njegovom mišljenju, beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko lišava se mogućnosti „za civilizovani dijalog sa svetom i Ukrajinom“.
Govoreći o mogućnosti opoziva ambasadora iz Belorusije, ukrajinski ministar rekao je da opoziv diplomate nije problem, ali da postoje pitanja humanitarne saradnje koja treba rešiti.
„Nije problem opozvati ambasadora. To je takođe gest i vrlo ozbiljan, ali sada imamo puno humanitarnih pitanja... Mi nemamo politički dijalog, ambasador se ne bavi političkim dijalogom“, objasnio je Kuleba.
Ministar spoljnih poslova Rusije Sergekj Lavrov  - Sputnik Srbija, 1920, 27.05.2021
Lavrov pozvao da se prekine sa satanizacijom beloruskih vlasti

Incident sa prinudnim sletanjem u Minsk

Avion kompanije „Rajan er“, koji je leteo iz Atine za Viljnus, prinudno je sleteo 23. maja na aerodrom u Minsku zbog saopštenja da je podmetnuta bomba. Na lice mesta su upućeni demineri. Informacije o miniranju nije potvrđena, a Istražni komitet Belorusije saopštio je da je pokrenuo krivični postupak zbog lažne prijave o miniranju.
Beloruski aktivisti za ljudska prava saopštili su da je osnivač kanala na Telegramu „Neksta“, koji se u Belorusiji smatra ekstremističkim, Roman Protasevič, leteo ovim avionom i da je priveden prilikom provere dokumenata na aerodromu u Minsku. Protasevič je u ovoj zemlji stavljen na spisak lica umešanih u terorizam. Protiv njega je pokrenut krivični postupak po nekoliko osnova, uključujući i za „organizovanje masovnih nereda“. Njemu preti kazna do 15 godina zatvora. Zajedno sa Protasevičem, u Minsku je privedena i drćavljanka Rusije Sofija Sapega.
Belorusija je, sa svoje strane, saopštila da je saopštenje o miniranju aviona stiglo na elektronsku poštu minskog aerodroma. Komandant posade sam je doneo odluku da sleti u Minsku. Nije se radilo ni o kakvoj prinudi, saopštio je komandant beloruskih vazdušnih snaga Igor Golub. Belorusija je spremna da preda snimke dispečera kako bi potvrdila da je u pravu. Međutim, kako je saopštilo Ministarstvo spoljnih poslova Belorusije, za sada nijedna evropska zemlja nije izrazila želju da se sa njima upozna.
To je izazvalo kritiku Zapada, iako se praksa prinudnog sletanja aviona dešavala i ranije. Najznačajniji slučaj bilo je prisiljavanje aviona bolivijskog predsednika Evo Moralesa da sleti u Beč 2013. godine. Razlog za to su bile glasine da se zajedno sa predsednikom u avionu nalazi i bivši agent CIA Edvard Snouden, koji je u Sjedinjenim Američkim Državama optužen za odavanje državnih tajni.
Ukrajina je od 23 časa 26. maja obustavila avio-saobraćaj sa Belorusijom nakon situacije sa prinudnim sletanjem aviona kompanije „Rajan er“ u Minsk, a ukrajinskim avio-kompanijama i avionima zabranjeno je letenje u vazdušnom prostoru Belorusije. Ambasada Belorusije uputila je u utorak protestnu notu ukrajinskom Ministarstvu spoljnih poslova i odluku Kijeva nazvala političkom, apsurdnom i neosnovanom.
Pogledajte i kako je predsednik Belorusije Aleksandar Luakšenko u šali obećao da će spustiti avion američkog lidera Džoa Bajdena, ako odluči da dođe u Minsk na razgovore s Vladimirom Putinom.
Pročitajte još:
Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala