Kako navode neimenovani izvori agencije, kompanija bi mogla da potpadne pod nove američke sankcije protiv preduzeća koja pružaju usluge osiguranja i tehničke sertifikacije za izgradnju cevovoda.
Osiguravajući zavod nije komentarisao moguće američke sankcije zbog „Severnog toka 2“. Kompanija je ranije saopštila Sputnjiku da je ima „sveobuhvatni sistem regulatorne usklađenosti i da nastoji da se u potpunosti pridržava svih važećih pravila sankcija“. Kompanija je navela da ne komentariše odnose sa konkretnim klijentima.
Izgradnja gasovoda
Projekat „Severni tok 2“ podrazumeva izgradnju dva kraka gasovoda, čiji će ukupni kapacitet iznositi 55 milijardi kubnih metara gasa godišnje, od obale Rusije, preko Baltičkog mora, do Nemačke. U izgradnji gasovoda učestvuju brojne evropske kompanije.
Protiv izgradnje gasovoda „Severni tok 2“ aktivno se bori Ukrajina, koja se plaši da će izgubiti prihode od tranzita ruskog gasa, kao i brojne evropske zemlje, uključujući Poljsku, Letoniju i Litvaniju, a takođe i Sjedinjene Američke Države, koje žele da prodaju svoj tečni prirodni gas u EU.
SAD su u decembru 2019. godine uvele gasovodu sankcije, zbog čega je švajcarski „Olsiz“ bio prinuđen da zaustavi radove na polaganju cevi.
Radovi su nastavljeni i godinu dana kasnije – u decembru 2020. brod za polaganje cevi „Fortuna“ položio je 2,6 kilometara cevi u nemačkim vodama.
Pročitajte još:
- Amerika će uvoditi sankcije „Severnom toku 2“ dok ga potpuno ne zaustavi
- Još jedna kompanija izašla iz projekta „Severni tok 2“ zbog pretnji sankcijama