Kako navodi brazilsko izdanje „Folha de S. Paulo, avioni će se pojaviti već 2021. godine. U članku se napominje da tri vodeće sile i Indija i dalje čine takozvanu nuklearnu trijadu.
Sve države su u mogućnosti da lansiraju nuklearne bojeve glave sa zemlje, podmornica i aviona. Razlika je što se u Indiji koriste francuski lovci „Miraž 2000“, a u Americi, Rusiji i Kini su lovci sopstvene proizvodnje.
U Americi je to bombarder američke korporacije „Northrop Grumman“ V-21 „Rajder“ koji bi trebalo da zameni legendarni V-2 „Spirit“, napravljen prema šemi „letećeg krila“.
Proizvodnja novog bombardera započeta je pre četiri godine, cena jednog aviona je 600 miliona dolara. SAD se nadaju da će se prvi let V-21 „Rajder“ biti 2022. godine.
Rusija ulaže u PAK DA (Perspektivni avijacioni kompleks dugog dometa), čije bi ispitivanje trebalo da počne ove godine. Za razvoj je zadužen konstruktorski biro „Tupoljev“. Pretpostavlja se da će to biti „leteće krilo“. Avion će postati podzvučni, neupadljiv i sa visokim nivoom autonomije - do 12.000 kilometara.
Kinesko „leteće krilo“ je „Xian“ N-20 koji će biti testiran 2021. godine. Avion će takođe biti podzvučni, moći će da ponese do deset tona tereta, uključujući nuklearne rakete, koje će leteti do 8.500 kilometara.
„Folha de S. Paulo“ piše da, dok ove države rade na novim strateškim bombarderima, one koriste flotu modernizovanih aviona različitih marki i modifikacija.
Pročitajte još:
- Koje mesto zauzima Rusija u trci aviona budućnosti? /video/
- SAD testirale „lovca šeste generacije“. Kakva je to pretnja za Rusiju?