Veršinjin je podsetio da su se libijske strane na Forumu libijskog političkog dijaloga u Tunisu dogovorile da održe opšte izbore u decembru 2021. godine.
„Polazimo od činjenice da glavnu odgovornost za donošenje takvih važnih odluka i, što je još važnije, za njihovu realizaciju, snose sami Libijci. Takve odluke treba razvijati u okviru nacionalnog dijaloga sa što širim spektrom učešća libijskih političkih snaga, uključujući komandanta Libijske nacionalne armije Halife Haftara i pristalice Muamera Gadafija. Drugim rečima, ako ogromna većina Libijaca smatra da je neophodno da se izbori održe na vreme, tako treba i da bude“, rekao je Veršinin za Sputnjik.
On je naglasio da su „Ujedinjene nacije, nesumnjivo, pozvane da igraju svoju ulogu pružajući moguću tehničku i organizacionu pomoć uz poštovanje suvereniteta zemlje“.
„Istovremeno smo uvereni da izbori nisu sami sebi cilj, već moraju biti uključeni u kontekst vitalnih reformi koje su Libiji potrebne da bi postigla istinsko nacionalno pomirenje, sačuvala jedinstvo zemlje i formirala efikasne vladine organe“, dodao je zamenik ministra.
Situacija u Libiji
Nakon svrgavanja i ubistva Muamera el Gadafija 2011. godine, u Libiji je počela politička kriza. Trenutno je u zemlji dvovlašće. Parlament koji je izabrao narod vlada na istoku, a na zapadu, u glavnom gradu Tripoliju, nalazi se Vlada nacionalnog jedinstva na čelu se Fajezom Saradžom, koja je formirana uz podršku Ujedinjenih nacija i Evropske unije.
Vlasti istočnog dela zemlje rade nezavisno od Tripolija i sarađuju sa Libijskom nacionalnom armijom Halife Haftara, koja vodi dugotrajan rat sa militantima.
Haftarove snage pokrenule su ofanzivu u aprilu 2019. godine u pokušaju da zauzmu Tripoli, ali je njihova ofanziva propala u junu, jer su združene snage za Tripoli, uz podršku Turske, uspele da odbiju napad.
Vladu nacionalnog jedinstva podržavaju Turska i Katar, a Libijsku nacionalnu armiju – Egipat i UAE.
Pročitajte još: