Priča o uspehu srpskog „kalašnjikova“ u SAD počela je krajem januara ove godine, kada je ovaj model predstavljen na najvećem američkom sajmu naoružanja, „Shot Show“ u Las Vegasu.
Usledilo je njeno testiranje u nezavisnom institutu Nacionalnog udruženja za oružje (NRA), gde je puška proglašena za najbolju, a kao šlag na tortu došla je objava na društvenim mrežama nekadašnjeg košarkaša Crvene Zvezde i Partizana, a sada NBA zvezde Džejmsa Gista, da je kupio ovu pušku.
Srpska puška osvojila Ameriku bez reklame
Ovakav put srpskog „kalašnjikova“ je za izvršnog direktora za tehničko-tehnološke poslove i proizvodnju u kompaniji „Zastava oružje“ Zorana Šušića bila presudna za uspeh srpskog „kalašnjikova“ na američkom tržištu.
„Ono što je najbitnije je kvalitet proizvoda. Ne treba zaboraviti da se ’kalašnjikov‘ pravi u 100 miliona primeraka. Drugo, reklama naše firme ’Zastava Arms USA‘ nije bila plaćena, nego je naše oružje testirano u NRA institutu i eksperti za testiranje svog svetskog oružja ocenili su ga kao najsavršenije oružje na tržištu Amerike“, objašnjava Šušić.
Objašnjavajući šta srpsku pušku razlikuje od drugih u njenoj klasi i čini je toliko dobrom, Šušić napominje da jedino sistem „kalašnjikov“ ima puno obnavljanje zatvarača.
„Njega možete da potopite u pesak ili vodu. Ne smeta mu pustinjski pesak i dalje ima funkciju. U odnosu na ostale puške tog ranga, osnovna karakteristika naše puške je puno obnavljanje zatvarača. Naša puška je poluatomatska varijanta izvedena iz automatske puške M70 ’kalašnjikov‘“, kaže on.
Izvoz oružja u Ameriku povećan 60 odsto
Pored toga što je funkcionalan u svim vremenskim uslovima, ovaj poluatomatski karabin odlikuje i pouzdan i bezbedan tip mehanizma za okidanje, kao i odlično izbalansiran polimerski kundak. Pri tome je male dužine (960 cm) i lagan (3,6 kg).
Razne varijante „kalašnjikova“ „Zastava oružje“ počela je serijski da proizvodi od 1964. Prvi model koji je te godine ušao u serijsku proizvodnju, bio je poluatomatski karabin M59, a iste godine fabrika formira samostalni razvoj konstrukcije proizvoda. Tada počinje i serijska proizvodnja automatske puške, koja će 1967. poneti ime M67, a na osnovu nje inženjeri „Zastava oružja“ 1969. razvijaju model koji će poneti ime M70. Na osnovu ove puške, koju koriste brojne armije sveta, razvijena je i Z-PAP.
O uspehu srpskih oružara u Americi dovoljno govori podatak da je kragujevačka fabrika oružja u poslednjih 11 meseci izvezla oko 150 tona raznih modela sportskog oružja, povećavši izvoz u tu zemlju za 60 odsto. „Zastavino“ oružje, a time se Šušić najviše ponosi, prodaje se u svih pedeset američkih saveznih država, uključujući i Havaje.
Pročitajte još: