Neophodnost uništavanja naprednih sistema protivvazdušne odbrane i borbe u vazduhu biće presudni u sukobu protiv zemlje koja je sposobna da sa neba projektuje veliku razornu moć, navodi se u članku.
Kako se dodaje, sposobnost uspešne dopune goriva u avionima u vazduhu, napadi lovaca i podaci iz svemira biće deo „dominacije na nebu“.
U članku se napominje da će savremeni rat u vazduhu imati sasvim drugačiji karakter, različit od sukoba u Iraku ili Avganistanu. U takvom ratu će se Sjedinjene Američke Države suočiti sa visokotehnološkim protivnikom.
„Mi smo se usmerili na iskustva u tehnološki zaostalom okruženju. Nedavno smo tek počeli da se fokusiramo na to kako obuzdati visokotehnološkog protivnika i kako promeniti način na koji koristimo vazdušne snage“, izjavio je general-potpukovnik Džozef Gastela, zamenik načelnika štaba američkog vazduhoplovstva. On smatra, da uprkos važnosti kopnenih sistema velikog dometa, vazdušni napadi će biti presudni za svaki uspeh.
„Ne možete voditi regionalnu operaciju koristeći samo rakete. Tokom operacije „Pustinjska oluja“ identifikovano je 60 ciljeva, ali lako možemo identifikovati sto ciljeva u slučaju operacije u Evropi ili u Južnokineskom moru", rekao je Gastela.
Naglasio je i da postoji potreba za zaštitu aerodroma od neprijateljskih napada.
On je pojasnio da će pobeda u bilo kom velikom sukobu zavisiti od sposobnosti dominacije i pobede i na kopnu i u vazduhu zahvaljujući koordiniranim zajedničkim akcijama svih rodova vojske.
Intenzitet agresivnih akcija SAD i drugih zemalja NATO-a prema Rusiji, posebno na njenim zapadnim granicama, znatno je porastao u poslednjih nekoliko godina. Krajem ovog leta povećao se broj presretanja vojnih aviona Alijanse u blizini granica Rusije.
Ministar odbrane Rusije Sergej Šojgu primetio je da akcije NATO-a često imaju „otvoreno antiruski karakter“. Naglasio je da ministarstvo preduzima mere za neutralisanje pretnji, a takođe povećava borbeni potencijal ruske vojske.
Pročitajte još: