Hrišćansko-demokratska unija (CDU) vladala je Nemačkom tokom 50 godina od kraja Drugog svetskog rata do danas. Angela Merkel najavila je da će u septembru sledeće godine, posle parlamentarnih izbora, napustiti kancelarsku poziciju posle 16 godina, a naslediće je neko iz njene partije, najverovatnije novi lider CDU, piše u autorskom tekstu za „Prodžekt sindikejt“ Jozef Jofe, nekadašnji urednik „Cajta“, osnivač „Ameriken interesta“ i profesor na više univerziteta.
Tri su moguća kandidata za naslednika Angele Merkel.
Prvi je (po abecednom redu) Armin Lašet, premijer pokrajine Severna Rajna Vestfalija. On je dugogodišnji predani radnik partije, čija harizma nije adekvatna njegovoj stručnosti, navodi Jofe.
Drugi je Fridrih Merc, koji je vodio poslaničku grupu CDU u Bundestagu dok ga Merkelova nije uklonila kako bi preuzela partiju, piše nemački novinar i publicista.
Treći je Norbert Retgen, predsednik Komiteta za spoljne poslove u Bundestagu. On je kratko vreme bio ministar za ekologiju, a u Nemačkoj vlada mišljenje da je on favorit Merkelove, pogotovo što prethodna dvojica imaju neraščišćene račune sa kancelarkom.
Zbog pandemije virusa korona još nije poznato da li će partijska konvencija biti održana onlajn ili će se delegati sastati uživo, ali je sigurno da je termin za nju određen za sredinu januara.
Prognoze za sada ne predviđaju favorita, pošto, prema poslednjim istraživanjima, Merc ima 27 odsto podrške, Retgen 16, a Lašet ih prati, dok je neodlučnih među članovima CDU čak 21 odsto.
Jofe navodi da, bez obzira ko nasledi Merkelovu, to neće umnogome promeniti nemačku politiku, jer je ona zasnovana na principu „kontinuitet iznad svega“.
„Lašet u svoju kandidaturu unosi iskustvo lidera najmnogoljudnije od 16 nemačkih pokrajina, što je prednost koju Mec i Retgen nemaju. Njegova neizgovorena poruka je „još četiri godine Merkelizma“. Bez iznenadnih promena u unutrašnjoj i spoljnoj politici“, navodi Jofe.
Sa druge strane, Merc je kampanju započeo na desnom partijskom krilu.
„To znači više atlanticizma i ekonomije slobodnog tržišta, ali on to pažljivo balansira. Ni on ne želi drastične promene, ali veruje da je Nemačka previše usporila“, piše Jofe.
Treći kandidat Retgen, koji je najmlađi, nastupa kao stručnjak za spoljnu politiku.
„On želi da bude grublji prema Rusiji i Kini, ali pod njegovim vođstvom ne bi bilo ni kontinuiteta, ni raskida sa prethodnom politikom. Nemačka nema ni desničarske ni levičarske lidere koji bi mogli da postanu uticajni, kao što su Marin Le Pen, Mateo Salvini ili Džeremi Korbin, pa će stabilnost biti glavna dominanta nemačke politike“, navodi Jofe.
Pročitajte još:
- Trenutak istine EU: Zašto je štedljiva Angela Merkel odjednom postala velikodušna? /video/
- Ima li Angela Merkel poslednjeg keca u rukavu – krunu jedne velike političke karijere
- Politiko: Pakao u EU, ni „nemačka Muti“ ne može da popravi stvari