Nedeljnik „Cajt“ je ranije objavio da je nemačka vlada ponudila SAD sporazum težak milijardu dolara u zamenu za to da Vašington odustane od sankcija protiv projekta „Severni tok 2“, izrazivši spremnost da u Nemačkoj finansira izgradnju dva terminala za prijem američkog tečnog prirodnog gasa.
Prema navodima nedeljnika, o tome se govori u pismu vicekancelara, nemačkog ministra finansija Olafa Šolca upućenom američkom ministru finansija Stivenu Mnučinu 7. avgusta.
„Ukoliko je tačno, to je servilnost najgore vrste. Nije moguće da bismo se u slučaju ucene otkupili tako što bismo Amerikancima davali terminale za gas iz škriljaca, koji nama nije potreban“, rekao je Ernst.
Kako je rekao „metod, koji u tom slučaju koriste SAD, podseća na mafiju“.
„Američka vlada kaže: 'Želimo da vas zaštitimo, ali, ukoliko nam to ne dozvolite, razbićemo vas u paramparčad'“, dodao je.
Ernst je rekao da Ameriku zanima isključivo realizacija sopstvenih ekonomskih interesa i da je to strašno.
Nemce ne zanimaju sankcije protiv Rusije
Govoreći o sankcijama protiv Rusije, član komiteta Bundestaga za ljudska prava Valdemar Gert izjavio je da građani Nemačke nisu zainteresovani za njih, jer, kako je rekao, Evropa nema budućnost bez saradnje Moskve i Berlina.
„Nemački narod nije zainteresovan za sankcije, on nikada nije bio niti će biti neprijatelj ruskog naroda. Ono što sada vidimo u političkoj areni - stvaranje napetosti, nije opšte mišljenje nemačkog naroda. Zato smo danas ovde, kako bismo našim parlamentarcima i kolegama takođe rekli da postoje parlamentarci u Nemačkoj koji su zainteresovani za našu međusobnu saradnju i razvoj“, rekao je poslanik.
On je istakao da „evropski kontinent nema budućnost bez saradnje Rusije i Nemačke“.
„Stoga smatram da smo danas obradili veoma važna pitanja i to je početak nove faze u odnosima na polju saradnje i prijateljstva. Ishod tog procesa bi trebalo da se završi stvaranjem slobodnog ekonomskog prostora – od Lisabona do Vladivostoka. Tada će naša deca imati srećan i siguran život“, rekao je.
Pročitajte još: