„Spreman sam da zajedno sa vama nastavim da ulažem napore kako bi buduće generacije mogle živeti na planeti gde caruju mir, sigurnost i prosperitet“, navodi se u čestici.
Si Đinping je takođe istakao da Peking namerava da produbljuje odnose sveobuhvatnog strateškog partnerstva sa Moskvom, a takođe je izrazio spremnost da „zajedno sa ruskim kolegom radi na udruživanju snaga u cilju odlučne zaštite rezultata i pobede u Drugom svetskom ratu, kao i međunarodne pravde“.
Putin je ranije rekao da ne sme biti sumnje u to ko je bio agresor tokom Drugog svetskog rata, a ko je „slomio nacističku vojnu mašinu“.
Šef države je rekao da je oslobađanje zemalja istočne i centralne Evrope velika zasluga Crvene armije. Putin je takođe istakao da se može raspravljati o tome šta je za tim usledilo, kakvi su se režimi stvarali u oslobođenim državama, kako su se prema njima odnosili stanovnici.
Drugog septembra 1945. godine predstavnici Japana su na američkom nosaču aviona „Misuri“ potpisali akt o kapitulaciji, koji je označio kraj Drugog svetskog rata, koji je trajao šest godina i odneo živote najmanje 55 miliona ljudi. Dokument su potpisale SAD, Kina, Velika Britanija, SSSR, Australija, Kanada, Francuska, Holandija i Novi Zeland.
Podsetimo, svet 2020. godine obeležava 75. godišnjicu pobede nad fašizmom i kapitulacije nacističke Nemačke.
U okviru projekta „75 godina od Velike pobede“, Sputnjik vam predstavlja ekskluzivne materijale o Drugom svetskom ratu. Saznajte sve o najvećim bitkama i herojima Drugog svetskog rata, čitajte svedočenja preživelih, komentare stručnjaka, pogledajte dokumente koje je deklasifikovalo rusko Ministarstvo odbrane, arhivske fotografije i video-snimke.
Pročitajte još: