Naučnici upozoravaju da naglo otopljavanje na Arktiku i Antarktiku izaziva „curenje“ metana u atmosferu, što će izazvati brži rast temperatura na Planeti.
Ugljen-dioksid je glavni činilac stvaranja efekta staklene bašte, zato što ga u atmosferi ima 200 puta više, ali metan izaziva veće zagrevanje atmosfere. Zato u polarnim predelima spaljuju „oblake“ metana pa gas odlazi u atmosferu kao ugljen-dioksid.
Metana ima i u rudnicima, gde često izaziva eksplozije, širi se iz močvara i bara, sa pirinčanih polja, sa deponija smeća i gomila stajskog đubriva kao i iz stomaka krava i drugih preživara, a „Nacionalna geografija“ piše da i termiti emituju mnogo metana. Strah od klimatskih promena doveo je do toga da neki dušebrižnici za Planetu smatraju da treba smanjiti broj krava i ovaca…
Metan - najjednostavniji ugljovodonik – jedan atom ugljenika okružen sa četiri atoma vodonika – istovremeno je i energent koji se smatra gorivom budućnosti.
Reč je o gasnom hidratu, koji izgleda kao led a čine ga molekuli metana koji su zarobljeni u molekulima vode. Plamen ih ne topi već zapali pa se gasni hidrat naziva „smrznuti“ gas, ili „vatreni led“. Naučnici kažu da je u pitanju gorivo koje obećava a o tome da li se radi o energentu budućnosti ili klimatskoj bombi u „Energiji Sputnjika“ Jelica Putniković razgovara sa Danijelom Božanić, stručnjakom za klimatske promene.