„Smatramo da takvo oružje uopšte ne bi trebalo da postoji. Zašto uopšte imati krstareću raketu na nuklearni pogon? To nije ništa drugo do leteći Černobilj. Samo zamislite kakvo će radioaktivno oslobađanje ona stvarati tokom leta. Nema nikakve logike koja bi opravdala (postojanje) takvih sistema sudnjeg dana. Direktno sam govorio svojim ruskim partnerima da su to ogromni rashodi i da treba da obustave te destabilizujuće programe“, rekao je Bilingsli na saslušanju u Komitetu za inostrane poslove američkog Senata.
Bilingsli je takođe izjavio da SAD ne planiraju da proizvode nuklearno hipersonično oružje.
„Hipersonično (oružje) nudi niz prednosti. Mislim da Amerika ne želi nuklearno oružje u toj oblasti (hipersoničnoj), već konvencionalno hipersonično oružje (nenuklearno)“, dodao je.
Bilingsli je rekao i da hipersonično oružje izjednačava mogućnosti Sjedinjenih Američkih Država s Kinom i Rusijom, posebno na Pacifiku.
„Moramo ozbiljno da povećamo broj testova različitih hipersoničnih sistema među kopnenim snagama, mornaricom, a potencijalno i u vazduhoplovstvu. Bilo bi pošteno reći da zaostajemo, između ostalog, za kineskim programom testiranja, a Rusi su već rasporedili dve vrste nuklearnog naoružanja na teškim interkontinentalnim balističkim raketama“, rekao je.
On je dodao da će Rusija uskoro imati druge modele koji će biti raspoređeni na interkontinentalnoj balističkoj raketi „Sarmat“, nakon što bude uvedena u upotrebu.
Predstavnički dom SAD je u ponedeljak je usvojio amandman na odbrambeni budžet, koji za cilj ima da spreči administraciju američkog predsednika Donalda Trampa u sprovođenju nuklearnih testiranja.
Bilingsli je početkom jula nazvao „užasnim“ ruske projekte raketa „Burevesnik“ i „Posejdon“. U maju je on izjavio da Rusija treba da prekine pet novih programa: „Kindžal“, „Sarmat“, „Avangard“, sistem „Posejdon“ i „Burevesnik“.
Ranije je Pentagon priznao da zaostaje za Rusijom i Kinom u proizvodnji hipersoničnog oružja. Ruski eksperti su zaostajanje procenili na oko pet godina.
Pročitajte još: