To uvjerenje je pojačano činjenicom da je crnogorski predsjednik Milo Đukanović raspisao izbore za 30. avgust što aktuelnom sastavu parlamenta ne daje više nikakvu formalnu mogućnost da u ovom sazivu „popravi“ sporni Zakon o slobodi vjeroispovjesti.
Dijalog u atmosferi progona crkve nema smisla
Ključno pitanje koje se sada nameće jeste da li dijalog SPC i vlasti i dalje ima smisla u atmosferi otvorenog linča i progona crkve i sveštenika. Iako je razgovor uvijek najbolje rešenje, analitičar Boško Vukićević smatra da s obzirom na ideološku orjentaciju vlasti u Podgorici - tako nešto više nije izvjesno.
„Dijalog Vlade Crne Gore i Crkve i do sada je imao trnovit put, imajući u vidu da tokom svih dosadašnjih sastanaka dvije strane nije bilo moguće uočiti neke tačke oko kojih bi bilo moguće usaglašavanje. Naime, i pored krajnje pomiriteljskog stava Crkve koji je išao u pravcu postizanja neke vrste kompromisa, i koji je podrazumijevao poštovanje univerzalno prihvaćenog prava svojine, crnogorska vlast je odlučila da istraje u namjeri bespravnog oduzimanja imovine. Osim toga, tokom takvih razgovora crnogorski režim je želio da se brutalno umiješa i u pitanja koja ga prema ustavnoj odvojenosti Crkve i države ne dotiču, tj. da odlučuje o samom ustrojstvu Crkve u Crnoj Gori“, podsjeća Vukićević za Sputnjik.
Naš sagovornik ističe i da su se u međuvremenu u Crnoj Gori takođe desile litije, koje su, kako ocjenjuje - svojom nezabilježenom masovnošću dovele crnogorski režim u jedan prilično nezavidan pregovarački položaj.
Izlišni razgovori s vladom u tehničkom mandatu
„Mišljenja sam da su se vlastodršci, a prije svih crnogorski predsjednik, nakon nezapamćeno brojnih molitvenih šetnji pokajali zbog izglasavanja neustavnog i diskriminatorskog Zakona o slobodi vjeroispovijesti, čiji je cilj bio oduzimanje crkvene imovine.
Međutim, oni sada više „nemaju kud“, jer i eventualno povlačenje zakona, kao i istrajavanje na njemu, donosi im političku propast“, decidan je Vukićević.
Naš sagovornik stoga ističe da u ovom trenutku više ne vidi bilo kakvog smisla u nastavljanju dijaloga Vlade i Crkve oko spornog zakona, a posebno imajući u vidu da je zbog raspisanih izbora ta Vlada već u tehničkom mandatu.
„Štaviše, uvjeren sam da će data pitanja sa Crkvom razmatrati neka nova Vlada, koja će predstavljati potpuni diskontinuitet sa dosadašnjom trodecenijskom politikom DPS-a, kao i da će se ona riješiti na način koji zadovoljava većinsko stanovništvo u Crnoj Gori“, zaključuje Vukićević.
Pročitajte još: