U saopštenju prištinskih vlasti ocenjuje se da je to „čin prezira i nepoštovanja prema albanskim žrtvama“ i da se crkva gradi „u blizini lokacije na kojoj je bila masovna grobnica gde su pronađena tela više od 700 Albanaca, ubijenih 1999. godine od strane vojnih i policijskih snaga Srbije“.
Takva „osuda“ dolazi od vlasti koja nikada nije procesuirala nijedan ratni zločin počinjen nad Srbima, od otmica, ubistava, među kojima su i likvidacije dece, vađenja i trgovine organima... Naprotiv, mnogi prištinski zvaničnici bili su umešani u zločine, neki i optuženi pred međunarodnim tribunalima, a nisu osuđeni samo zbog toga što su najvažniji svedoci bili ubijani pre svedočenja.
U saopštenju se dodaje se da „ne može biti sporazuma o miru i pomirenju između Beograda i Prištine dok Srbija ne prizna zločine počinjene nad Albancima na Kosovu" i dok se „ne izvini za te zločine, kao i dok ne kazni mnogobrojne ratne zločince koji su amnestirani“.
Prištinske vlasti, međutim, ne navode kada će one da priznaju zločine počinjene nad Srbima na Kosovu i da li to može imati uticaja na „sporazum o miru i pomirenju“, niti kada će neko od njihovih ratnih zločinaca biti uhapšen, osuđen i kažnjen.
Do sada su samo nagrađivani važnim funkcijama i penzijama.
O tome koliko su vlasti u Prištini pozvane da komentarišu gradnju bilo koje crkve bilo gde, pa i u beogradskom naselju Batajnica, govori i podatak da je samo 2004. godine, tokom martovskog pogroma, smrtno stradalo 19 ljudi, 954 je povređeno, a uništeno je 30 pravoslavnih crkava, manastira i grobalja, kao i više od 900 kuća.
Takođe, koliko su pozvani govori i podatak da je od 2000. godine, posle povlačenja srpskih snaga sa Kosova, potpuno devastirano najmanje 40 pravoslavnih bogomolja, od kojih su neke važno nasleđe ne samo srpske duhovne i kulturne baštine. Napadima, pritiscima i maltretiranju na sveštenstvo i monahe ne zna se ni broj.
Pročitajte još:
- Zapanjujuća i mračna slika koju su francuski reporteri videli na Kosovu i Metohiji
- Zasijaće Ljeviška: Beograd obnavlja svetinju na Kosovu i pored prepreka Prištine i Uneska
- Dan kada je svet nagradio kosovske Albance za egzodus jednog naroda
- Priština: Planira se rušenje Sabornog hrama Hrista Spasa, muzej genocida na njegovom mestu?
- Na temeljima osam vekova Srbi će izdržati i novu kosovsku Golgotu