Da li teško zaspite, ružno sanjate, budite se nenaspavani i nervozni? Sigurno je da niste jedini. Stresne informacije koje naš mozak pokupi i akumulira tokom dana, manifestuju se i u vidu noćnih mora.
Stručnjaci ističu da je to u ovoj situaciji sasvim normalna pojava, piše Si-En-En.
„Vrlo je moguće da naš mozak traži manje stresno razdoblje. Baš kao kad ne možete da se opustite i pokušavate da mislite o o lepim stvarima i događajima“, ističe prof. dr Meir Kriger sa Univerziteta Jejl.
Stručnjaci, ipak, ne mogu sa sigurnošću da kažu zašto sanjamo.
„Postoji jedna evolucijska teorija prema kojoj mozak koristi snove kako bi iskušao različite scenarije koji bi u stvarnom životu bili riskantni ili preteći po život“, kaže profesor psihologije Džejson Elis, sa Univerziteta Nortumbrija.
Druga teorija je ona o „sakupljanju sećanja“ koja sugeriše da tokom sna naš mozak vrti nove informacije koje je prikupio tokom dana i oblikuje ih u nova sećanja ili ih pak jednostavno slaže i pridodaje onome što već znamo.
I dream about being inside houses with late afternoon light and silent people either in the other rooms or in the shadows. The feeling is worry. So worried. #PandemicDreams https://t.co/DMFjpp3GrK
— Lydia Linsmeier (@LydiaLinsmeier) April 13, 2020
„Kad posmatramo ljudski mozak tokom sna, vidimo razliku između faza u kojima neko sanja i u kojima ne sanja“, dodaje profesorka.
Treća teorija možda i najbolje objašnjava „beg“ i koja bi u neka bolja vremena objasnila san kao „regulaciju raspoloženja“. San tu dođe kao način rešavanja problema koje iskusimo tokom dana, prenosi RTS.
‘Why Am I Having Weird Dreams Lately?’ Twitterati Share Their Bizarre #pandemicdreams; Experts Say You Are Not Alone, Explains Meaning #Coronavirus #COVID #Dreams https://t.co/WHfTwISIuv
— LatestLY (@latestly) April 11, 2020
Zato, tokom pandemije ništa neobično nije sanjati detinjstvo i neka srećnija vremena. To je samo mehanizam kojim se branimo od crnih vesti s kojima se suočavamo tokom dana. Noćne more su rezultat upravo tih vesti, idu u prilog teoriji o prikupljanju i procesiranju informacija.
Neki od saveta koje nude stručnjaci su da ugasite mobilne telefone par sati pre odlaska na spavanje, kao i da ne gledate u bilo kakav ekran.
Pročitajte još: