„Razmatraju se dva predloga (za smanjenje proizvodnje nafte) – 10 i 11 miliona (barela dnevno) za OPEK i zemlje van organizacije. To bi trebalo da se uradi mimo onoga koliko treba da smanje proizvodnju one zemlje koje se do sada nisu uključivale u rad, kao što su Norveška, Brazil, Kanada, Sjedinjene Američke Države“, objasnio je Zangane komentarišući sastanak OPEK+ o stabilizaciji tržišta nafte.
„Radi se o tome da se u maju-junu (predviđa smanjenje) za 10-12 miliona, od jula do kraja 2020. godine – za osam miliona – po ovom pitanju nema protivrečnosti, a od januara 2021. do aprila – za šest miliona“, rekao je ministar.
On je dodao da će se na sastanku OPEK+ doneti odluka o smanjenju proizvodnje za 10 miliona barela dnevno, što će značiti smanjenje proizvodnje svake zemlje za 22 odsto.
Ministar je rekao i da će Iran, Libija i Venecuela biti isključeni iz potrebe da smanje proizvodnju.
Prethodno su izvori upoznati sa pregovorima izjavili da su zemlje OPEK+ na pragu postizanja sporazuma o novom smanjenju proizvodnje nafte kako bi se tržište održalo u uslovima pandemije virusa korona.
Oni su naveli da je potrebno još samo malo vremena da se postigne sporazum.
Sa svoje strane, agencija Blumberg javila je da su se zemlje OPEK+ dogovorile da smanje proizvodnju nafte za 23 odsto u maju-junu.
Pri tome će Saudijska Arabija i Rusija smanjiti proizvodnju nafte u maju-junu na nivo od 8,5 miliona barela dnevno, dodaje agencija.
Zemlje članice OPEK+ razmatraju na video-sastanku stvaranje novog sporazuma o smanjenju proizvodnje nafte, uz moguće učešće drugih država, radi održavanja tržišta pod pritiskom pandemije virusa korona. Ministarstvo energetike Rusije u sredu je saopštilo da je zemlja spremna da učestvuje u novom sporazumu u okviru svog udela u ukupnoj proizvodnji.