U svetu je do sada registrovano više od 900 hiljada slučajeva obolelih od koronavirusa, preminulo je više od 45.000 ljudi, a oporavilo se više od 190.000, podaci su sajta Vorldometers.
Broj zaraženih i dalje je najviše u Sjedinjenim Američkim Državama - preko 188.000, a sledi Italija sa 105.790 i Španija sa skoro 96.000 slučajeva. Najviše ljudi od posledica korona virusa umrlo je u Italiji, njih oko 12.500, dok je u Španiji preminulo 8.500, a u SAD oko 4.000 osoba. Francuska je postala treće evropsko žarište koronavirusa. U utorak je u toj zemlji preminuo rekordan broj osoba od novog korona virusa - čak 49.
U Srbiji su, prema poslednjim podacima, zabeleženo je 28 smrtnih slučajeva, dok je obolelo 1.060 ljudi.
Prioritet utvrditi koji su zdravstveni radnici bili izloženi virusu
Dr Darija Kisić-Tepavčević rekla je danas na konferenciji za novinare u Beogadu da je izvestan broj zdravstvenih radnika oboleo, ali da trenutno ne može da kaže koji je taj broj.
„Prioritet nam je da se odmah prepoznaju svi zdravstveni radnici koji su bili izloženi i koji su prenosioci. Nije bilo slučajeva prenošenja sa zdravstvenog radnika na pacijente“, rekla je dr Kisić-Tepavčević.
Epidemiolog dr Predrag Kon rekao je da je procenat zdravstvenih radnika među obolelima bio oko sedam odsto, ali da je taj presek rađen kada smo imali 188 obolelih.
„U porodilištu Narodni front zaraženo je sedmoro zdravstvenih radnika, još 30 je imalo simptome i oni su u izdvojeni i testirani i čekamo rezultate“, rekao je Kon.