„Vašington ne samo da modernizuje svoje nuklearne snage, nego stremi da ih unapredi, što značajno povećava verovatnoću njihove upotrebe“, rekla je Zaharova na brifingu.
Ona je istakla da posebnu zabrinutost u tom pogledu predstavlja to što SAD povećavaju spektar sredstava male snage u svom nukelarnom arsenalu, uključujući proizvodnju i raspoređivanje takve municije za strateške nosače.
„To očigledno vodi do snižavanja praga za upotrebu nuklearnog oružja. Stiče se utisak da u Vašingtonu odlučili da ciljano razmatraju nuklearni sukob kao realnu političku opciju, i zbog toga razvijaju odgovarajući potencijal“, konstatovala je Zaharova.
Prema njenim rečima, da bi njihovi postupci bili legitimni, SAD se tradicionalno pozivaju na spoljne pretnje u vidu Rusije i Kine, koje navodno ugrožavaju Ameriku.
Rusija osuđuje povećanje američkih rashoda za nuklearno oružje
Povećanje američkih rashoda za nukelarno oružje je put koji vodi u ćorsokak, rekla je Zaharova.
Neobuzdano gomilanje vojne moći, posebno izvan određenih pravnih okvira za odvraćanje, je jednostavno put koji vodi u ćorsokak. Mnogo efikasniji način za osiguravanje nacionalne bezbednosti je nastavak politike kontrole naoružanja i uspostavljanje mirne interakcije s drugim državama, na šta ponovo pozivamo SAD“, istakla je Zaharova.
Rusija zabrinuta zbog Sporazuma o otvorenom nebu
Rusija je ozbiljno zabrinuta zbog izjava američkih zvaničnika, koji pokušavaju da iskoriste Sporazum o otvorenom nebu u unutarpolitičkim igrama, kaže Zaharova.
„Ozbiljno smo zabrinuti zbog izjava pojedinih visokih funkcionera i američkih poslanika, klji pokušavaju da od Sporazuma o otvorenom nebu naprave monetu za potkusurivanje u unutarpolitičkim igrama. Smatramo da je ovaj sporazum veoma važan mehanizam za osiguravanje evropske bezbednosti i transparentnosti u vojnoj oblasti, pored Bečkog dokumenta o merama za jačanje poverenja i bezbednosti iz 2011. godine“, istakla je Zaharova.
Sporazum o otvorenom nebu potpisan je 1992. godine i postao je jedna od mera za izgradnju poverenja u Evropi nakon Hladnog rata. On je na snazi od 2002. godine i omogućava zemljama-učesnicama da otvoreno prikupljaju informacije o oružanim snagama i aktivnostima drugih. Sporazum su potpisale ukupno 34 države.
Novinarima pre brifinga merena temperatura
Svim novinarima, koji prisustvuju brifingu Zaharove, pre ulaska u salu je izmerena temperatura zbog opasnosti od epidemije koronavirusa.
Temperaturu novinara kontrolisali su medicinski radnici u maskama pomoću termografske kamere. Proces merenja nije trajao duže od par sekundi. Kod zgrade Ministartsva spoljnih poslova parkirano je dežurno vozilo hitne pomoći.