Lončar je naglasio da nema mesta panici, a građane zamolio da se o novom virusu informišu od lekara, a ne na društvenim mrežama, prenosi Tanjug.
Ministar navodi da je 98 odsto zaraženih koronom u Kini, dva odsto u Evropi, da su posebno osetljivi muškarci stariji od 80 godina, koji boluju od neke hronične bolesti, imaju udružena oboljenja. Kod 90 odsto zaraženih virusom, bolest prođe bez ikakvih posledica.
„Mi smo pre dve nedelje imali više od 24.000 zaraženih od sezonskog gripa. Produžili smo raspust za nedelju dana i spustili broj obolelih na ispod 14.000“, rekao je ministar.
Naglašava da će Ministarstvo obaveštavati građane o svakom slučaju i da će na sajtu Ministarstva zdravlja biti poseban deo koji se bavi koronavirusom.
„Ovo je stvar koja mora da se prepusti stručnim službama“, naglasio je Lončar i dodao da je važno svaki pojedinac da uradi ono što je do njega - redovno pere ruke, prošeta...
Podseća da je Srbija, čim se pojavio virus u Kini, uvela termovizijske kamere na aerodrome, oformila timove koji se bave samo tom problematikom, a koji imaju dugogodišnje iskustvo.
„Sada smo pojačali kontrolu i na drugim graničnim prelazima, ne samo aerodromima. Pojačali nadzor nad ljudima koji dolaze u Srbiju. Ljudi treba da slušaju savete lekara koji se ceo život bave tom problematikom“, naveo je on.
Dodaje da se redovno prati situacija u regionu i svetu, te da nabavljamo dodatne količine i lekova i materijala.
„Leka nema za novi korona virus, ali leče se komplikacije. Najveća komlikacija je upala pluća. Nema mesta panici“, zaključio je on.