Ovako protojerej stavrofor Velibor Džomić, koordinator pravnog saveta Mitropolije crnogorsko-primorske, za Sputnjik komentariše ocenu koju je na Tviteru izneo premijer Crne Gore Duško Marković da je „Mitropolija poreski obveznik koji ne ispunjava obaveze“.
PV @DuskoMarkovicCG: MCP je poreski obveznik koji ne ispunjava obaveze. Zakon važi za sve, o tome nas neće podučavati niko pa ni predsjednik Srbije. Poreski obveznici su oni koji rade i ostvaruju prava u CG, a ne građani druge države i njeni zvaničnici. @CgUprava radi zakonito. pic.twitter.com/bZt5eY8XJ3
— Vlada Crne Gore (@VladaCG) February 24, 2020
Džomić kaže da je, u ovom slučaju, stvar pravno sasvim jasna.
„Poreska obaveza nastaje onog momenta kada je utvrđena pravosnažnim rešenjem od strane nadležnog organa, u ovom slučaju Poreske uprave. Takvih rešenja nema. Mi smo u pravnom smislu u tom pogledu vrlo relaksirani, zainteresovani smo da se taj problem reši, ali isključivu krivicu za to snose nadležni organi“, kategoričan je koordinator pravnog saveta Mitropolije crnogorsko-primorske.
Prema njegovim rečima, sveštenstvo Mitropolije crnogorsko-primorske i ostalih eparhija Srpske pravoslavne crkve u svakom pojedinačnom slučaju ima priznat status sveštenika u Crnoj Gori, koji se obezbeđuje rešenjem Fonda za penzijsko, zdravstveno i invalidsko osiguranje.
„S druge strane, problem ovde postoji u zakonodavstvu Crne Gore jer je sveštenička služba prepoznata kao samostalna delatnost, što je van pameti, jer sveštenik ne obavlja službu sam u svoje ime, nego u sklopu crkve i odlukom nadležnog episkopa. Kada je 2011. Poreska uprava primila tu nadležnost od Fonda penzijskog osiguranja, uopšte nisu predvideli mogućnost da postoje sveštenici, verski službenici u Crnoj Gori, i oni nikada nama nisu dostavili bilo kakvo rešenje kojim bi se utvrdila poreska obaveza na osnovu doprinosa za penzijsko, zdravstveno i invalidsko osiguranje sveštenih lica. Sa druge strane, sve uplate koje su vršene za stare sveštenike vršene su na njihove matične, lične brojeve, a oni su i dalje zaduživali Mitropoliju”,objašnjava protojerej Džomić.
Isti je slučaj, naglašava naš sagovornik, i sa drugim, tradicionalnim verskim zajednicama koje su u istom problemu.
“Dakle, nije u pitanju samo Mitropolija nego su i ostale velike i tradicionalne verske zajednice u pitanju, ali očevidno onima koji to izjavljuju nije cilj da pominju njih, nego samo da targetiraju Mitropoliju i eparhije Srpske pravoslavne crkve, kako bi ohrabrili tezu da je neophodan Zakon o slobodi veroispovesti, pri čemu ovo pitanje nema nikakve veze sa tim zakonom”, zaključuje protojerej Velibor Džomić.