Takođe, kao komandant moćne iranske elitne jedinice, Sulejmani je važio za pravog iranskog ministra spoljnih poslova, kada je reč o pitanju rata i mira.
Ubistvo Sulejmanija — prekretnica u velikoj krizi
Opšte je mišljenje da je on bio glavni arhitekta rata predsednika Bašara al Asada u Siriji, aktuelnog konflikta u Iraku, borbe protiv DAEŠ-a i mnogih drugih bitaka, navodi Tanjug.
Čuven po tome što je u rukama imao ogromnu moć, komandanta su neki poštovali, drugi mrzeli, a sigurno je da su se oko njegovog imena ispredali mitovi.
Njegova smrt smatra se prekretnicom u velikoj krizi između Irana, SAD i njihovih saveznika.
Očekuje se eskalacija sukoba i izvesno je da će uslediti potezi odmazde, što će ionako već nemiran region gurnuti na još opasniji put, ocenjuje Bi-Bi-Si.
Rukovodio tajnim akcijama u inostranstvu
Na čelu „Kuds“ jedinice, elitnih snaga Iranske revolucionarne garde, bio je od 1998. godine.
I dok se na početku karijere nije eksponirao u javnosti, autoritet u iranskom vojnom establišmentu mu je porastao prošle godine, kada mu je ajatolah Ali Hamnei dodelio najviši vojni orden.
To je bilo prvi put da je neki komandant dobio medalju od formiranja Islamske Republike 1979. godine.
Ova jedinica rukovodi tajnim operacijama u inostranstvu.
Upravo zato Trampova administracija veruje da je „Kuds“ jedinica „glavni iranski mehanizam za podsticanje i podržavanje“ terorističkih grupa na Bliskom istoku, uključujući libanski Hezbolah i palestinski Islamski džihad — finansiranjem, obučavanjem, naoružanjem.