Raković je podsetio koliko je bilo teško vratiti u javnost temu položaja Srba u Crnoj Gori, uz opasku da je Crna Gora sve, samo ne prijateljska država Srbiji.
„Ključ za kontrolu budućeg popisa stanovništva u Crnoj Gori 2021. leži u uspehu srpskih stranaka na parlamentarnim izborima, i za to je neophodna podrška Republike Srbije“, ocenio je Raković.
Država Crna Gora, stvorena 21. maja 2006, prema rečima Vladana Bojića, samo nosi to ime, dok je njen sadržaj ekstremno preobražen u antipod nekadašnje Crne Gore. Današnja Crna Gora u svojim osnovama je antisrpska, a svoju tvrdnju ovaj podgorički advokat potkrepljuje činjenicom da u Vrhovnom, Apelacionom i Upravnom sudu nema niti jednog zaposlenog Srbina, kao ni u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava.
Dejan Mirović, kome je, uz Rakovića, Matiju Bećkovića i Čedomira Antića, zabranjen ulazak u Crnu Goru, rekao je da njegov greh nije narušavanje crnogorskog Ustava, već da je problematičan za režim u Podgorici.
Jedan od lidera Demokratskog fronta, poslanik u crnogorskom parlamentu Milan Knežević, istakao je da je rezultat referenduma o nezavisnosti Crne Gore doveden u pitanje samim tim što je evidentirano više od 3.000 propusta prilikom njegovog sprovođenja. Odluke podgoričkih vlasti o priznanju nezavisnosti Kosova i Metohije i uvođenju sankcija Rusiji su sramotne i Demokratski front namerava da ih poništi, naveo je Knežević, čije su reči pozdravljene ovacijama.
Tribini, koja je održana u najvećem amfiteatru Pravnog fakulteta, prisustvovalo je nekoliko stotina slušalaca, među kojima su bile javne ličnosti, narodni poslanici i profesori univerziteta.