Tri godine od odluke kosovskog Ustavnog suda prema kojoj se srpskom manastiru Visoki Dečani priznaje pravo na zemlju površine 23 hektara, dečanska opština odbija da tu odluku primeni.
S tim u vezi, iguman manastira Visoki Dečani Sava Janjić dao je izjavu Glasu Amerike, što je izazvalo reakciju dečanskog ogranka pomenutog udruženja istoričara koji tvrde da je reč o manastiru pravoslavnih Albanaca i da iguman Sava Janjić služi u albanskom pravoslavnom manastiru, koji su, kako kažu, „srpski okupatori uzurpirali još u srednjem veku“.
Manastir Dečani je, prema tvrdnjama pomenutih istoričara, tokom, kako kažu, „oslobodilačkog rata na Kosovu igrao negativnu ulogu i izvodio antialbanske akcije“, preneo je Tanjug pisanje prištinske „Kohe“.
Oni kažu i da im je još uvek u svežem sećanju period kada su visoki dostojanstvenici manastira Dečani u tom zdanju „osveštavali stotine srpskih paravojnih snaga, koje su nakon toga počinile najteža krivična dela nad Albancima iz Dečana, okoline i šire“.

„Neistina je da manastir Dečani pripada srpskoj crkvi, već je to hram pravoslavnih Albanaca, koji je obnovljen na temeljima ilirskog hrama — Dardan, a manastir je sagradio Fra Vita Kuči, na zemlji Haka Kučija iz Dečana“, navodi se u reagovanju istoričara iz dečanskog ogranka udruženja „Ali Hadri“.
Na Janjićevu izjavu da sveštenstvo manastira Visoki Dečani ima kosovske dokumente i da poštuje kosovske zakone, istoričaru kažu da je to „potpuna drskost“ i da iguman Sava, kako kažu, ne poznaje i ne poštuje zakone tzv. Kosova, a to zaključuju po tome što SPC kosovsku teritoriju ne naziva „Republikom Kosovo“, već Kosovo i Metohija.
Oni su pozvali igumana Savu da „povuče“ svoje izjave i da se izvini za navodni genocid koji je, kako tvrde, „srpski narod počinio nad Albancima iz Dečana“.
Traže od Janjića i da povuče izjave jer destabilizuje bezbednosnu situaciju u Dečanima tvrdnjom da preduzeća „Apiko“ i „Ilirija“ pripadaju manastiru.
„Podsećamo Savu i njegove nadređene da nema Albanca koji će preneti imovinu i preduzeća 'Apiko' i 'Ilirija' u vlasništvo manastira Dečani, jer je za nas odluka Ustavnog suda Republike Kosovo iz 2016. godine neprihvatljiva i neprimenjiva, s obzirom na to da je doneta na osnovu dokumenata iz perioda Miloševićevog režima“, navodi se u reagovanju dečanskog ogranka udruženja istoričara „Ali Hadri“.