Srpski tenkisti su bili u grupi sa uvek nezgodnim „protivnicima“: Kinom, Azerbejdžanom i Kazahstanom, koji je u današnjoj trci imao najbolje vreme.
Komandant Druge brigade Kopnene vojske brigadni general Željko Kuzmanović, koji predvodi srpske tenkiste i koji je sudija na ovogodišnjim Međunarodnim vojnim igrama, rekao je da je ovo takmičenje bilo dragoceno iskustvo za naše vojnike.
„U dosta složenim vremenskim uslovima i u jakoj konkurenciji, nismo uspeli da ostvarimo ono što smo možda planirali, imali smo i dosta problema sa tehnikom — tenk se pokvario i izvršili smo njegovu zamenu, a sa drugim tenkom je u drugom delu vožnje sa poslednjom posadom bilo dosta problema, tako da je i to dosta uticalo na vreme realizacije i izvršenja zadatka. Ostaju nam iskustva i da se što bolje pripremimo za sledeću godinu, za sledeći biatlon“, rekao je general za Sputnjik.
Srpske tenkiste su sa tribina bodrili i izaslanik Ministarstva odbrane Republike Srbije u Rusiji pukovnik Budimir Gajić i njegov pomoćnik potpukovnik Jovica Bosančić.
U polufinalu učestvuje 16 zemalja, podeljenih u dve divizije. Srpski tenkisti su u prvoj diviziji u grupi sa Kinom, Kazahstanom i Azerbejdžanom, dok su u drugoj polufinalnoj grupi prve divizije Rusija, Belorusija, Mongolija i Venecuela, koje će se takmičiti u ponedeljak, 12. avgusta.
U drugoj diviziji su Uganda, Vijetnam, Kuba, Kuvajt, Tadžikistan, Uzbekistan, Laos i Mjanmar.
Finalna štafeta druge divizije održaće se 15. avgusta, a dva dana kasnije, na dan zatvaranja Međunarodnih vojnih igara, održaće se glavna trka takmičenja — finale prve divizije.
Prema propozicijama, svaka ekipa u polufinalu i finalu ima na raspolaganju dva tenka — glavni i rezervni.
Vozi se takozvana štafeta, koja podrazumeva trku svih takmičarskih posada, naizmenično na istom tenku. Zadatak posada je da što brže savladaju prepreke na stazi i reše vatrene zadatke, kao što su gađanje iz topa u pokretu, spregnutog mitraljeza „PKT“ i protivavionskog mitraljeza „Kord“.
Svaka posada vozi četiri kruga tokom kojih treba da pogodi tri topovska i tri mitraljeska cilja, kao i dva cilja protivavionskim mitraljezom, a takođe i da u svakom krugu savlada 15 protivtenkovskih prepreka, kao što su protivtenkovski rov, eskarpa (vertikalni zid visine 90 centimetara), vodena prepreka, most, kosi nagib, minsko polje, brdo, i tako dalje.
Glavni kriterijum za prolazak u finale je najbolje postignuto vreme. Zbog toga će učesnici finala biti poznati tek 13. avgusta, nakon svih polufinalnih trka, koje će se održati u naredna tri dana.