„Čini mi se da je Rusija u ovoj situaciji učinila korak bez presedana, jer, bez obzira na nivo agresije zvaničnog Kijeva, Rusija još jednom pruža ruku i predlaže da se sa beskonačne agresivne retorike pređe na nekakav konstruktivan dijalog“, rekla je Zaharova.
„Suština je u tome da mornari nisu taoci Moskve, već Kijeva, kako se sada pokazalo“, dodala je ona i napomenula da je ukrajinska strana u principu odbila da raspravlja o tom pitanju.
Zaharova je prethodno na svojoj stranici na Fesjbuku napisala i da Kijevu nisu potrebni sami uhapšeni mornari, već buka koja se podigla oko cele ove situacije.
Ranije je pres-služba Ministarstva spoljnih poslova Ukrajine saopštila da je Ministarstvo spoljnih poslova Rusije zatražilo od Kijeva pismene garancije da će Ukrajina nastaviti sa krivičnim gonjenjem ukrajinskih mornara uhapšenih u Crnom moru, u skladu sa ruskim zakonodavstvom. Ministarstvo spoljnih poslova Ukrajine smatra da je taj predlog neprihvatljiv i da pogoršava spor između Ukrajine i Rusije u pogledu imuniteta ratnih brodova.
Ministarstvo spoljnih poslova Rusije je 25. juna uputilo note Međunarodnom tribunalu za pomorsko pravo i Ambasadi Ukrajine. U njima je naglašeno da se sudski proces za 24 ukrajinska mornara nastavlja, ali da je Moskva spremna da izađe u susret „u okviru zakona o krivičnom postupku“.
Kao odgovor na to, ukrajinski ministar spoljnih poslova Pavel Klimkin zatražio je da Moskva odmah i bezuslovno sprovede odluku Međunarodnog suda i oslobodi sve uhapšene mornare i zadržane brodove.
Tri broda ukrajinske ratne mornarice „Berdjansk“, „Nikopolj“ i „Jani Kapu“ 25 novembra su, narušavajući članove 19 i 21 Konvencije UN o morskom pravu, nelegalno prešla državnu granicu Rusije. Brodovi su ušli u privremeno zatvorene vode Rusije i nekoliko sati izvodili opasne manevre, ne odgovarajući na zahteve ruskih brodova koji su ih pratili. Sva tri broda su zadržana i kasnije prevezena do luke u Kerču.
Privedeno je 24 ukrajinskih vojnika, uključujući dva agenta Službe bezbednosti Ukrajine, koji su se, prema rečima pres-službe Federalne službe bezbednosti (FSB), nalazili na brodovima i koordinisali provokacije.
Predsednik Rusije Vladimir Putin ocenio je taj incident kao provokaciju koja je povezana sa niskim rejtingom tadašnjeg predsednika Ukrajine Petrom Porošenkom uoči predsedničkih izbora, na kojima je u drugom krugu pobedio Vladimir Zelenski.