List podseća da su upravo juče tri parlamentarna politička subjekta ustavnom sudu podnela predstavku u kojoj se navodi da je kosovski predsednik Hašim Tači prekršio ustav kada je imenovao članove centralne izborne komisije.
Ustavnom sudu su se predstavkom obratili Alijansa za budućnost Kosova Ramuša Haradinaja, Socijaldemokratska inicijativa Fatmira Ljimaja i opoziciona Socijaldemokratska partija Špenda Ahmetija.
„Čak se i Tačijeva ideja o promeni granica sa Srbijom smatra direktnim kršenjem ustava, jer na taj način pokušava da izvrši ustavne promene“, piše „Zeri“.
Podseća se i da su Fatmir Sejdiju i Bedžet Pacoli svojevremeno bili primorani da napuste poziciju šefa samoproglašene države Kosovo zbog kršenja ustava.
Arsim Bajrami, jedan od sastavljača kosovskog ustava, za „Zeri“ kaže da su tokom proteklih godina ustav kršili institucionalni lideri, ali i da je taj akt zloupotrebio i sam ustavni sud po brojnim političkim pitanjima.
On objašnjava da je ustavni sud danas preplavljen političkim i nepotrebnim pitanjima o razumevanju ustavnih normi, te misli da bi lideri trebalo dobro da poznaju ustav kada preuzmu vlast, a da bi institucije trebalo da budu informisane u ustavnom i pravnom smislu.
„Ustavni sud je sud koji daje samo konačnu interpretaciju i kontrolu ustavnosti, ali ne i telo koje rešava probleme koje političke stranke stvaraju u svakodnevnim političkim događajima“, objasnio je Bajrami, preneo je Tanjug.
On je za primer uzeo srpsku manjinu na KiM za koju kaže da na destruktivan način koristi ustavna prava, jer ometa integritet i jedinstven ustavni sistem Kosova.