Kosačov je na svojoj stranici na Fejsbuku napisao da bi, kada bi Rusija usvojila zakon o borbi protiv američkog uticaja, sama činjenica usvajanja takvog akta zgrozila sve one koje sada ne uznemiruje ovaj američki zakon.
„Naravno, nikakvi američki nacrti zakona neće uticati na razvoj naših odnosa sa Venecuelom. Sankcije kojima se preti ruskim pravnim subjektima ionako već deluju u raznim drugim slučajevima“, rekao je senator.
Predsednik Odbora za ustavno zakonodavstvo Saveta Federacije Andrej Klišas smatra da je nacrt zakona o borbi sa uticajem Rusije u Venecueli, koji je odobrio Predstavnički dom Sjedinjenih Američkih Država, u suprotnosti sa samom suštinom međunarodnog prava.
„Princip obaveze država da međusobno sarađuju je jedan od ključnih imperativnih principa međunarodnog prava. Međutim, usvajanje takvih dokumenata pritiska pod izgovorom borbe protiv efemernih pretnji u suprotnosti je sa suštinom međunarodnog prava kao takvog“, istakao je Klišas.
On je naveo da je usvajanje takvog zakona jasan pokazatelj tendencije histerizacije zakonodavnog procesa u Sjedinjenim Američkim Državama, kada se na dnevni red stavljaju pitanja vezana za Rusiju. Nacrt zakona nije ništa drugo do čin pritiska“, naglasio je senator.
Član Odbora za međunarodne poslove Saveta Federacija Oleg Morozov rekao je da SAD pokušavaju da zabrane saradnju dveju nezavisnih država-članica UN.
„Usvajanje takvog zakona je pravni nonsens. Ispostavlja se da nacionalno američko zakonodavstvo poziva na sprečavanje apsolutno zakonske saradnje dveju država-članica Ujedinjenih nacija. To jest, zakon je vrsta politike sankcija koja je po definiciji nelegalna“, precizirao je Morozov.
„I jasno je da se ni Rusija ni Venecuela neće rukovoditi mišljenjem američkih kongresmena pri donošenju odluka o partnerstvu“, zaključio je političar.
Ranije je Predstavnički dom Kongresa SAD jednoglasno usvojio nacrt zakona o borbi sa uticajem Rusije u Venecueli, a da bi on stupio na snagu mora da ga usvoji Senat i potpiše predsednik Sjedinjenih Američkih Država.