Prema tom dokumentu, ulazak u Sjedinjene Američke Države biće zabranjen predstavnicima Rusije koji podržavaju bezbednosne snage Venecuele. Predlaže se da se njihove važeće vize ponište.
Da bi nacrt zakona stupio na snagu, treba da ga usvoji Senat i potpiše predsednik.
Nakon toga, kako se govori u dokumentu, državni sekretar moraće da u roku od mesec dana predstavi „strategiju borbe sa rusko-venecuelanskom saradnjom“, u roku od tri meseca proceni potencijalnu pretnju od kupovine od strane ruskih firmi energetske infrastrukture venecuelanske kompanije CITGO sa sedištem u SAD i u roku od četiri meseca dostavi izveštaj o bezbednosnoj saradnji Moskve i Karakasa i o „potencijalnoj pretnji ove saradnje za Sjedinjene Američke Države i zemlje Zapadne hemisfere“.
Donji dom američkog Kongresa takođe je usvojio nacrt zakona o prioritetnim naporima na jačanju saradnje američkih institucija sa ciljem da se zemlje Srednje i Istočne Evrope uvere u diversifikaciju energetskih izvora i puteva isporuka, pojača energetska bezbednost Evrope i pomogne Sjedinjenim Američkim Državama u postizanju svojih ciljeva u oblsti globalne energetske bezbednosti". Ukratko, Zakon za 2019. godinu o evropskoj energetskoj bezbednosti i diversifikaciji". Za njega je glasao 391 poslanik, a 24 je bilo protiv.
Ovaj nacrt zakona ima za cilj smanjivanje zavisnosti zemalja u regionu od isporuka ruskog gasa, poveća konkurenciju na tržištu, podstaknu investicije američkih kompanija u energetsku infrastrukturu u Evropi, kao i da se poveća izvoz energije i tehnologije iz Sjedinjenih Američkih Država. Osim toga, predviđena je direktna podrška Sjedinjenim Američkim Državama za izgradnju cevovoda koji bi trebalo da pomognu u ostvarivanju ovog cilja.
U Venecueli su 21. januara počeli masovni protesti protiv aktuelnog predsednika Venecuele Nikolasa Madura. Predsednik Parlamenta Venecuele Huan Gvaido se 23. januara proglasio za privremenog šefa države. Sjedinjene Američke Države i niz drugih zemalja su priznale Gvaida i zahtevaju od predsednika Venecuele Nikolasa Madura, kog ne smatraju legitimnim šefom države, da ne dozvoli nasilne akcije protiv opozicije. Maduro je Gvaida nazvao „marionetom Sjedinjenih Američkih Država“. Lidera Venecuele Nikolasa Madura kao legitimnog predsednika podržavaju Rusija, Kina i niz drugih zemalja.
Sjedinjene Američke Države su 28. januara objavile da uvode sankcije nacionalnoj naftnoj i gasnoj kompaniji Venecuele PDVSA, blokiravši imovinu i interese kompanije u svojoj jurisdikciji od sedam milijardi dolara i zabranile poslovanje sa njima. Vašington je ranije najavio nova ograničenja protiv Karakasa, ali nije precizirao na šta će se ona odnositi.