SAD su bile prva država koja je stigla na Mesec u 20. veku i mi ćemo biti prvi koji će poslati astronaute na Mesec u 21. veku. Ovde se nalazim po nalogu predsednika SAD i želim da saopštim pripadnicima Centra za kosmičke letove ’Maršal‘ i svim Amerikancima da je politika sadašnje administracije povratak američkih astronauta na Mesec u narednih pet godina“, saopštio je Pens.
Po rečima potpredsednika, SAD poseduju tehnologije koje omogućavaju da se vrate na Mesec i na lidersku poziciju u osvajanju kosmosa. On je naglasio da kao i šezdesetih godina SAD učestvuju u kosmičkoj trci i skrenuo pažnju na želju da postanu lideri u oblasti istraživanja Meseca.
Osim toga, Pens je naglasio da Rusija nastavlja da izdaje račune od 80 miliona dolara za svakog astronauta koji se šalje na MKS.
SAD ne žele da „prihvate budućnost kosmosa koje su ocrtali neprijatelji slobode i nameravaju da postignu cilj — povratak američkih astronauta na Mesec“, izjavio je potpredsednik.
Ranije je generalni direktor „Roskosmosa“ Dmitrij Rogozin izjavio da u svetu počinje intenzivni rad na istraživanju dalekog svemira.
Podsetimo, „Roskosmos“ je saopštio da će prva ruska ekspedicija na Mesec sa ljudskom posadom biti izvedena 2031. godine, nakon čega će takve misije biti izvođene jednom godišnje.
Za 2032. godinu je planirano da se na Mesec pošalje i „lunomobil“, specijalno prevozno sredstvo za Mesec, koje će moći da prevozi i kosmonaute.
Ekspedicija planirana za 2033. godinu će sa tim prevoznim sredstvima pokušati da obiđe udaljene lokacije na Mesecu i da testira robotizovane komplekse, kako bi do 2035. godine počela izgradnja baze na Mesecu.