Zaoštravanje odnosa između Fidesa, partije mađarskog premijera Viktora Orbana i Evropske narodne partije (EPP), krovne organizacije koja okuplja partije desnog centra u Evropskoj uniji, imao je epilog u suspenziji Fidesovog članstva u ovom desno-centrističkom političkom konglomeratu.
Vladajuća mađarska partija i EPP u klinču su još odavno, zbog Orbanove oštre antiimigracione politike, a sukob je doživeo kulminaciju kada je Fides u Mađarskoj započeo kampanju protiv aktuelnog predsednika Evropske komisije Žana Kloda Junkera, istaknutog prvaka EPP.
Osim toga, udaljavanje Fidesa od glavnog toka EPP traje i na ideološkom planu. Orbanova promocija ideja izloženih u „pet tačaka“ njegovog programa, kao i promocija „hrišćanske demokratije“ došli su u sukob sa načelom liberalizma koje promovišu druge zapadnoevropske članice EPP.
Na kritike iz centrale EPP Orban je početkom meseca odgovarao oštro, čak najavivši istupanje Fidesa iz EPP. Međutim, sada, posle debate o budućnosti njegove stranke unutar saveza, mađarski premijer daje izjave koje se slobodno mogu nazvati pomirljivim.
Prema njegovim rečima, on je dobrovoljno pristao da Fides suspenduje članstvo u EPP, a odluku da Fides ne bude izbačen iz članstva u EPP, nazvao je „dobrom“ i kompromisnom.
„Fides želi da ostane član EPP“, istakao je Orban i dodao da njegova partija može da organizuje snažnu kampanju za Manfreda Vebera, kandidata EPP za Junkerovog naslednika (u evropskoj politici poznatog kao „špicenkandidat“).
Orbanovo reteriranje od tvrdog stava prema EPP početkom meseca, do gotovo blagonaklonog odnosa prema suspenziji Fidesa, deo je njegove političke taktike, objašnjava istoričar Ognjen Karanović, dobar poznavalac prilika u Mađarskoj.
„On je veoma svestan da ukoliko želi da Fides ostane deo EPP, mora da poštuje i partijsku disciplinu, da poštuje političke platforme i agende koje zastupa EPP. Jasno je da Fides u velikoj meri i po mnogim pitanjima ne sledi platforme EPP. To je njegova ideja i on je ipak sprovodi. Dakle, ukoliko zaista ima nameru da pojača svoje pozicije u EPP, ili da ne dozvoli potpuni raskid između EPP i Fidesa, onda bi promenio i svoju politiku“, kaže Karanović.
Sve Orbanove izjave posle odluke evropskih narodnjaka o suspenziji sračunate su na to da Fides ne ode u potpunu izolaciju pred evropske izbore, ili da se taj utisak ne stvori među mađarskim biračima, ocenjuje on.
Sa druge strane, članstvo EPP nije bilo od presudne važnosti za Orbana i Fides.
„Mislim da to nije toliko važno za Viktora Orbana. Za neke druge stranke u Evropi je i te kako važno. Ali za Viktora Orbana ostanak na sadašnjem koloseku će obezbediti veliki uspeh na majskim izborima za Evropski parlament“, smatra Karanović.
Evropska narodna partija Fides je „streljana za primer“, kako bi se pokazalo drugim strankama da ne idu Orbanovim putem, dodaje on. Međutim, kako kaže, radi se o zakasneloj reakciji evropskih narodnjaka.
„Ukoliko su želeli da preduprede takvu situaciju, ukoliko je EPP želela da disciplinuje članice svoje političke zajednice, onda je to trebalo uraditi ranije. Trebalo je reagovati još pre nekoliko godina, kada su počeli problemi sa poljskim članicama EPP. Mislim da je za takvu reakciju sada veoma kasno. Da, ovo je uzeto za primer, jasno su poručili: evo, možemo da isključimo jednu od najvažnijih stranaka u konglomeratu EPP, tu sudbinu može da podeli bilo koja članica. Ali bojim se da bi onda sama EPP pucala sama sebi u noge“, kategoričan je Karanović.
Ukoliko bi počela da isključuje sve suverenističke stranke iz svog bloka, postavlja se pitanje kako će EPP proći na majskim izborima za Evropski parlament u državama Srednje Evrope, dodaje on. Ipak, nada se, kako kaže, da EPP neće ići tako daleko.