Pre svega se skreće pažnja na nekonzistentnost policijskih izveštaja i na pogrešno tumačenje britanskih medija celokupnog događaja u Solsberiju. Zatim, ukazuje se na činjenicu da je Rusija sve svoje zalihe agensa „novičok“, koji je navodno korišćen prilikom trovanja, još 2017. godine uništila i to pod budnim okom Organizacije za zabranu hemijskog oružja.
Pored toga, ruska Ambasada navodi da još nije utvrđeno ni na koji način su Skripaljevi otrovani — da li je agens nanesen direktno na njih, ili je stavljen na bravu od automobila, ili pak na kvaku od stana u kojem su živeli. Dovodi se u pitanje i odluka britanskih vlasti da se kremiraju sve životinje koje su se nalazile u kući Skripaljevih — jedna crna persijska mačka i dva morska praseta, budući da su upravo te životinje mogle poslužiti kao dokazni materijal.
Jelena Ananijeva, šefica Centra britanskih studija u okviru Ruske akademije nauka, kaže da postoji velika sličnost ovog slučaja sa incidentom koji se dogodio još dvadesetih godina prošlog veka, poznatijeg kao „pismo Zinovjeva“.
Naime, reč je o provokaciji koju su smislili Britanci, zbog čega su prekinuti diplomatski odnosi između Londona i Moskve, a britanska Vlada je pala. Međutim, danas, 90 godina kasnije, Britanci su objavili arhivske dokumente, odakle se vidi da se radilo o isfabrikovanom slučaju, da su sve oni sami smislili.
„Radilo se o tome da je navodno Kominterna tražila od Komunističke partije Britanije da sprovodi propagandnu delatnost u britanskoj vojsci sa ciljem smene režima. Štampa je bila puna lažnih izveštaja, zbog čega su i bili prekinuti britansko-sovjetski diplomatski odnosi, a zapravo je ceo taj slučaj zakuvan u Britaniji i učestvovao je, između ostalog, i čuveni špijun Sidni Rajli“, objašnjava.
„Ispostavilo se da Sovjetski Savez uopšte i nije bio umešan u taj skandal, ali se to saznalo tek skoro vek kasnije“, dodaje Ananijeva i napominje da je incident sa trovanjem Skripaljevih imao praktično identičan rezultat kao „pismo Zinovjeva“, budući da su kontakti ruskih i britanskih zvaničnika u poslednjih godinu dana minimalni.
„Lideri ne komuniciraju, ministri inostranih poslova nemaju sastanke. Poseta tadašnjeg šefa diplomatije Borisa Džonsona Moskvi bila je 2017. godine, a od marta 2018. nema nikakvih kontakata na nivou ministara. Ruska Ambasada u Londonu je praktično u stanju izolacije, pre svega tu mislim na odnose sa britanskim Ministarstvom spoljnih poslova“, ukazuje.
Pored toga, kada je ruski ambasador Aleksandar Jakovenko otišao u Forin ofis, rekli su mu da „Skripalje neće videti“, uprkos činjenici da su oni i ruski građani i po Bečkoj konvenciji o diplomatskim i konzularnim odnosima Rusija ima na to pravo.
Međutim, Ananijeva navodi i da se, bez obzira na sve peripetije sa bilateralnim odnosima, ekonomske veze Velike Britanija i Rusije pozitivno razvijaju, pogotovu ako se u obzir uzme činjenica da Britanija zauzima prvo mesto po direktnim stranim investicijama u Rusiju, što je delimično posledica repatrijacije ruskog kapitala.
Inače, po ovom pitanju oglasila se i portparolka Ministarstva inostranih poslova Rusije Marija Zaharova, koja je rekla da je reč o „tragikomičnoj godišnjici“, jer se još ništa ne zna o incidentu, a niko još nije ni video Sergeja Skripalja. Navela je i da je apsurdno to što ne postoji hronologija događaja u Solsberiju, odnosno da ne postoji izveštaj o tome gde se ko nalazio u trenutku kad se incident odvijao, kao i ko su bili svedoci.
„Da su Britanci imali bilo kakve dokaze ili neka svedočenja, verujte mi, ceo svet bi to istog trenutka saznao. Međutim, ništa od toga ne postoji. U pitanju je bezobrazna i najgrublja moguća provokacija bez presedana“, zaključila je Zaharova.
Podsetimo, Sergej Skripalj i njegova ćerka Julija otrovani su 4. marta 2018. godine u Solsberiju. Oni su u kritičnom stanju pronađeni na klupi ispred tržnog centra. Sergej je dugo bio u komi, dok se Julija mnogo brže oporavila. Međutim, sredinom februara ove godine mediji su saopštili da se njegovo stanje pogoršalo. Pored Skripaljevih, u incidentu je stradala i jedna Britanka Don Sterdžes, koja je pronašla bočicu koju su navodno bacili agenti GRU Aleksandar Petrov i Ruslan Boširov, za koje britanske vlasti tvrde da su odgovorni za incident.