U opširnoj besedi Bozanić je, između ostalog, rekao da se građani Hrvatske danas s pravom pitaju kako je moguće da arhivska građa koja bi mogla da pomogne u rasvetljavanju događaja tokom Drugoga svetskog rata i perioda nakon toga, premda je nastala na području Hrvatske — nije u Hrvatskoj i ostaje teško dostupna onima koji traže istinu.
„Zar je to način svedočenja istine; ili se namerno nešto želi prikriti te uskratiti novim naraštajima da budu učvršćeni u istini“, zapitao je Bozanić.
Povodom godišnjice Stepinčeve smrti oglasio se danas i zamenik predsednika vladajuće HDZ i potpredsednik Hrvatskog sabora, Milijan Brkić, koji je na svom službenom fejsbuk profilu napisao da su toj državi potrebni ljudi, koji se, kako je naveo, neće, sagibati ni levo ni desno, nego ljudi koji će stajati „čvrsto kano čvrsti hrast".
Taj naslov je zapravo citat jedne Stepinčeve izjave, a Brkić u statusu između ostalog navodi upravo Stepinac Hrvatima treba da bude „misao vodilja i uzor".
„Blaženi Alojzije Stepinac treba nam danas svima više nego ikada biti misao vodilja i uzor. Njegov glas zbori ponizno, skromno, razborito, mirno, ali hrabro i odlučno, a njegova nakana je čista i velika, kao što je i sam živeo svojim životom i svojim delima“, napisao je, između ostalog, Brkić.
I dok Katolička crkva s nestrpljenjem očekuje proglašenje Stepinca svecem, Sprska pravoslavna crkva se tome protivi i smatra da bi to samo po sebi bio zločin s obzirom na to da je on sve vreme trajanja Nezavisne Države Hrvatske bio, diplomatski rečeno, nemi svedok zločina i genocida.