„Zabrinjava nas povlačenje dve zemlje iz Sporazuma o likvidaciji raketa. Sada Sjedinjene Američke Države i Rusija okrivljuju jedna drugu za to ko je prvi prekršio Sporazum… Ovo izaziva strepnju i može dovesti do nove runde trke u naoružanju. Ako je potrebno da se nešto obnovi ili revidira, strane moraju o tome da razgovaraju kako bi izradile jedinstveni stav i delovale u skladu s njim“, rekao je Kalin novinarima.
On je dodao da je za 30 godina Sporazum o likvidaciji raketa doveo do uništavanja velike količine oružja, što je osiguralo bezbednost za Tursku i zemlje Evrope.
Američki predsednik Donald Tramp saopštio je u petak da Vašington 2. februara počinje proceduru za povlačenje iz Sporazuma o likvidaciji raketa. Američki državni sekretar Majk Pompeo izjavio je da će, „ako se Rusija ne vrati na potpuno i proverljivo poštovanje Sporazuma u roku od šest meseci“, sporazum biti raskinut. Predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio je u subotu da će Rusija recipročno odgovoriti na odluku SAD o povlačenju iz Sporazuma i takođe obustaviti učešće u Sporazumu. Šef države istakao je da Rusija nije dužna i da se neće uvlačiti u skupu trku u naoružanju. On je dodao da svi predlozi Rusije o razoružanju „ostaju na stolu, a vrata otvorena“, ali zahteva da se nikakvi pregovori o ovom pitanju unapred ne iniciraju.
Sporazum Rusije i Turske o Siriji
Komentarišući situaciju u Siriji, Kalin je naveo da su Ankara i Moskva postigle dogovor o realizaciji mape puta za sirijski Manbidž.
Početkom juna, Ankara i Vašington odobrili su mapu puta za stabilizaciju u Manbidžu, koji su od terorističke grupe DAEŠ oslobodile kurdske snage u junu 2016.
Prema tom dokumentu, kurdske snage trebalo je da budu izvučene iz grada, jer ih Turska smatra saučesnicima Radničke partije Kurdistana, zabranjene u toj zemlji. Sirijske vlasti su kategorično protiv prisustva američkih i turskih snaga u Manbidžu.
„Mapa puta za Manbidž trebalo je da bude odavno sprovedena, taktika odlaganja nikome ne donosi nikakvu korist, a njena što skorija realizacija NATO saveznika biće korisna i za naše odnose i za stabilizaciju u Siriji. Dogovorili smo se sa Rusima da ova mapa puta treba da se sprovede onako kako smo o tome razgovarali sa Amerikancima“, objasnio je Kalin i dodao da će se o ovoj temi razgovarati na sastanku američko-turske radne grupe za Siriju, koja će biti održana u Vašingtonu 5. februara.
On je rekao da Ankara treba da kontroliše oblast sirijskog Manbidža i tampon-zonu duž sirijsko-turske granice istočno od Eufrata.
„Naš cilj je da obezbedimo kontrolu u Siriji nad zonom bezbednosti širokom 30-35 kilometara. Turska je jedina sila koja tamo može da obezbedi kontrolu, ona je pokazala svoju sposobnost za to ranijim operacijama. Turska bi trebalo da ima kontrolu u okolini Manbidža i istočnog dela Eufrata“, istakao je Kalin.
On je dodao da Turska nastavlja da o ovom pitanju razgovara sa SAD i Rusijom.
Krajem decembra prošle godine je na zahtev lokalnog stanovništva kontrola severozapadnog i zapadnog dela regiona Manbidž preneta sa kurdskih jedinica samoodbrane na snage sirijske vlade. Kurdi, koji su ranije kontrolisali ova područja, dobrovoljno su ih napustili i krenuli prema istoku reke Eufrat.