„Odluka Ministarstva spoljnih poslova Kanade da uskrati akreditaciju ruskim medijima na sastanku takozvane Grupe Lima, koji se održava u Otavi, sramna je i zaslužuje odlučnu osudu. Ciljani progon novinskih agencija Sputnjik i RIA Novosti, kao i propisno akreditovanog u Kanadi dopisnika agencije TASS, u suprotnosti je sa slobodom govora koju je deklarisala kanadska strana i nije ništa drugo do politički motivisan progon novinara“, navodi se u saopštenju pres-službe.
U saopštenju se naglašava da bi Kanada trebalo da prekine praksu ograničavanja prava novinara da slobodno prate događaje, a da za to ne budu proganjani.
„Otava bi trebalo da primeni na sebe ista pravila i standarde čije poštovanje zahteva od drugih“, dodaje Ambasada.
Ranije je dopisnicima agencija RIA Novosti i Sputnjik odbijena akreditacija za događaj bez navođenja razloga. Kao odgovor na dodatno pitanje o ovome, portparol sastanka Grupe Lima Ričard Voker, koji je ujedno i portparol Ministarstva spoljnih poslova Kanade, opravdao je odbijanje Sputnjika ranijom neljubaznošću prema kanadskom ministru spoljnih poslova.
Akreditaciju za ovaj događaj takođe nije dobila ni međudržavna televizija „TeleSUR“, koju je osnovao bivši predsednik Venecuele Ugo Čavez.
U Venecueli su 21. januara počeli masovni protesti protiv aktuelnog predsednika Venecuele Nikolasa Madura. Predsednik parlamenta Venecuele Huan Gvaido se 23. januara proglasio za privremenog šefa države. Sjedinjene Američke Države i niz drugih zemalja su priznale Gvaida i zahtevaju od predsednika Venecuele Nikolasa Madura, kog ne smatraju legitimnim šefom države, da ne dozvoli nasilne akcije protiv opozicije. Maduro je Gvaida nazvao „marionetom Sjedinjenih Američkih Država“.
Rusija, Kina i nekoliko drugih zemalja podržale su Nikolasa Madura kao legitimnog predsednika Venecuele. Ranije danas je Italija blokirala izjavu Evropske unije kojom se Huan Gvaido priznaje kao privremeni predsednik Venecuele.