Pritom je dopisniku Sputnjika odbijena akreditacija zbog nedovoljnog stepena ljubaznosti prema ministru spoljnih poslova Kanade, navodi se u odgovoru na zahtev agencije. Grupa Lima se sastoji od 14 američkih zemalja, uključujući Kanadu, čije su vlasti većinom kritički nastrojene prema predsedniku Venecuele Nikolasu Maduru i koje su priznale samoproglašenog predsednika Huana Gvaida.
„Hvala vam na interesovanju za 10. ministarski sastanak Grupe Lima u Otavi. Ovim pismom vas obaveštavamo da niste akreditovani kao medij“, navodi se u odgovoru kanadskog Ministarstva spoljnih poslova.
U pismu nisu navedeni razlozi za odbijanje, ali kao odgovor na dodatno pitanje o ovome, portparol sastanka Grupe Lima Ričard Voker, koji je ujedno i portparol Ministarstva spoljnih poslova Kanade, opravdao je odbijanje akreditacije Sputnjiku nedostatkom ljubaznosti prema ministru spoljnih poslova Kanade.
„Ranije Sputnjik nije bio dovoljno ljubazan prema ministru (spoljnih poslova Kanade Kristiji) Friland“, saopštio je on Sputnjiku putem imejla, ne navodeći detalje.
Pitanje o razlozima odbijanja akreditacije dopisniku RIA Novosti ostalo je bez odgovora Ministarstva spoljnih poslova Kanade.
U Venecueli su 21. januara počeli masovni protesti protiv aktuelnog predsednika Venecuele Nikolasa Madura. Predsednik Parlamenta Venecuele Huan Gvaido 23. januara se proglasio za privremenog šefa države. Sjedinjene Američke Države i niz drugih zemalja su priznale Gvaida i zahtevaju od predsednika Venecuele Nikolasa Madura, kog ne smatraju legitimnim šefom države, da ne dozvoli nasilne akcije protiv opozicije. Maduro je Gvaida nazvao „marionetom Sjedinjenih Američkih Država“.