„Zbog akcija Rusije Sjedinjene Američke Države su obavestile Rusiju o suspenziji svojih obaveza prema Sporazumu. Sjedinjene Američke Države su takođe objavile o svom povlačenju iz Sporazuma o likvidaciji raketa nakon šest meseci, u skladu sa uslovima sporazuma. SAD zadržavaju pravo da povuku obaveštenje o povlačenju iz Sporazuma pre isteka šestomesečnog roka i biće spremne da razmotre ovaj korak ako se Rusija vrati na puno i proverljivo pridržavanje sporazuma“, napisao je ambasador u svom članku za RBK.
Sjedinjene Američke Države odgovorile su na zahteve Rusije o Sporazumu o raketama srednjeg i kratkog dometa za rakete-mete i sisteme PRO „Egis ašor“ u Poljskoj i Rumuniji, rekao je američki ambasador.
„Umesto da odreaguje na uzroke zabrinutosti Sjedinjenih Američkih Država, Rusija je optužila SAD da rakete-mete za raketne probe protivraketnih sistema odbrane, protivraketni sistemi ’Egis ašor‘ u Poljskoj i Rumuniji i borbene bespilotne letelice narušavaju uslove Sporazuma. Za razliku od Rusije, Sjedinjene Američke Države su detaljno odgovorile na ove lažne tvrdnje, pokazujući potpuno i savesno ispunjavanje svojih ugovornih obaveza“, istakao je Hantsman.
On je dodao da su Sjedinjene Američke Države Rusiji dostavile geografske koordinate i datume testiranja rakete 9M729 koja, prema Vašingtonu, krši Sporazum o raketama srednjeg i kratkog dometa, za domet koji je zabranjen prema Sporazumu o likvidaciji raketa.
„Rusija je izvršila raketne probe rakete 9M729 na rastojanjima koja su znatno veća od 500 kilometara. Sjedinjene Američke Države dostavile su Moskvi značajnu količinu informacija koje potvrđuju kršenje Sporazuma, uključujući geografske koordinate i datume raketnih proba, ali Rusija i dalje poriče da je izvršila nezakonite radnje“, napisao je ambasador.
U subotu 2. februara ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov je na sastanku sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom rekao da su Sjedinjene Američke Države počele da koriste rakete-mete i balističke rakete-mete za testiranje svojih sistema za protivraketnu odbranu, a od 2014. su počele da razmeštaju u Evropi lansere Mk 41, koje su primenljive bez ikakvih promena i za lansiranje udarnih raketa srednjeg dometa „tomahavk“. Prema rečima Putina, „ovo je direktno kršenje ugovora“.
Rusija je više puta izjavljivala da strogo poštuje svoje obaveze prema Sporazumu. Ministar Lavrov je rekao da su američke optužbe da Rusija krši Sporazum neosnovane i da je raketa 9M729, koja izaziva sumnje u Vašingtonu, testirana na domet dopušten Sporazumom.
Ranije je zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Sergej Rjabkov saopštio da je američka strana predala Rusiji dva datuma kada su navodno lansirane rakete 9M729 u dometu zabranjenom Sporazumom o likvidaciji raketa. Prema njegovim rečima, Vašington je predao „satelitski snimak koji se može skinuti sa interneta“, fotografiju nekih objekata na poligonu Kapustin Jar, odakle su navodno lansirane rakete. Međutim, kako je naglasio Rjabkov, „neke strukture snimljene iz svemira i dva datuma lansiranja nisu isto što i dokaz dometa na kojem je raketa lansirana“.
Američki predsednik Donald Tramp saopštio je u petak da Vašington 2. februara počinje proceduru za povlačenje iz Sporazuma o likvidaciji raketa. Američki državni sekretar Majk Pompeo izjavio je da „ako se Rusija ne vrati na potpuno i proverljivo poštovanje Sporazuma u roku od šest meseci“, sporazum će biti raskinut. Predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio je u subotu da će Rusija recipročno odgovoriti na odluku SAD o povlačenju iz Sporazuma i takođe obustaviti učešće u Sporazumu. Šef države je istakao da Rusija nije dužna i neće se uvlačiti u, za Moskvu, skupu trku u naoružanju. Pri tome je Putin dodao da svi predlozi Rusije o razoružanju „ostaju na stolu, a vrata otvorena“, ali zahteva da se nikakvi pregovori o ovom pitanju unapred ne iniciraju.