List navodi da su se kompanije koje su primile pisma obratile Ministarstvu spoljnih poslova zbog konsultacija, gde im je savetovano da se uzdrže od odgovora.
Prema informacijama časopisa „Špigl“ kabinet kancelarke Angele Merkel i Ministarstvo spoljnih poslova Nemačke nameravaju da razmotre da li treba reagovati „na Grenela i njegove nove provokacije“ i kakva bi trebalo da bude reakcija.
Ranije je u medijima objavljeno da je Grenel uputio pisma pojedinim nemačkim kompanijama i nagovestio im da postoji mogućnost da im budu uvedene američke sankcija zbog podrške izgradnji gasovoda „Severni tok 2“. Portparol ambasadora je objasnio da to ne treba shvatati kao pretnju, već kao „jasan izraz američke politike“.
Projekat „Severni tok 2“ podrazumeva izgradnju dva kraka gasovoda ukupnog kapaciteta 55 milijardi kubnih metara gasa godišnje, od obale Rusije, preko Baltičkog mora, do Nemačke. Novi cevovod trebalo bi da bude izgrađen pored „Severnog toka“. Protiv realizacije gasovoda su Sjedinjene Američke Države koje imaju ambiciozne planove za izvoz svog gasa u Evropu.
Merkelova je pak više puta isticala da Berlin posmatra projekat „Severni tok 2“ kao komercijalan, ali istovremeno njegovu realizaciju povezuje sa očuvanjem tranzita ruskog gasa preko Ukrajine. Ruska strana takođe je više puta izjavljivala da je taj projekat potpuno komercijalan i konkurentan i ukazivala da on ne znači prekid tranzita ruskog gasa preko Ukrajine u EU.