Kako piše nemački nedeljnik, kritike na Grenelov račun su izneli zamenik šefa poslaničke grupe „Zelenih“ u Bundestagu Fabio de Mazi, zamenik predsednika Socijaldemokratske partije Nemačke Ralf Štegner i portparol Hrišćanskodemokratske unije u Bundestagu za pitanja spoljne politike Jirgen Hardt.
„Očigledno američki ambasador misli da je on namesnik imperatora iz Vašingtona u Nemačkoj“, izjavio je De Mazi, naglasivši da su eksteritorijalne američke sankcije nemačkim kompanijama u suprotnosti sa međunarodnim pravom.
„Da li Grenel zna da su vremena vrhovnih komesara u Nemačkoj prošla?“, napisao je na Tviteru Štegner, podsetivši na period nakon Drugog svetskog rata kada se Nemačka nalazila pod upravom vojnih administracija zemalja pobednica.
Ich hoffe mal, Mike Mohring hat sich nicht zu viel Arbeit mit seinem Antrag gemacht. Hätte ihm aber auch wirklich mal jemand sagen können, dass genau diese Rentenerhöhung bereits im Koalitionsvertrag steht. 🤷🏻♀️ Spoiler: Idee kam allerdings von der @spdde. pic.twitter.com/7tiF1phkGA
— Johanna Uekermann (@j_uekermann) January 13, 2019
Hardt je kritikovao američkog ambasadora u Nemačkoj, primetivši da je pretnja nemačkim kompanijama koje učestvuju u izgradnji „Severnog toka 2“ „nov i nedopustivo jednostrano povišen ton u transatlantskim odnosima“. Hardt je pozvao Saveznu vladu Nemačke da izrazi protest tim povodom.
Prema informacijama magazina, kabinet kancelarke Angele Merkel i Ministarstvo inostranih poslova Nemačke nameravaju u ponedeljak da razgovaraju da li treba reagovati na „Grenela i njegove nove provokacije“ i kakva treba da bude reakcija.
Ranije je ambasador SAD u Nemačkoj Ričard Grenel uputio pisma nekolicini nemačkih kompanija u kojima je nagovestio da postoji mogućnost da im budu uvedene američke sankcije zbog učešća u izgradnji „Severnog toka 2“.