Savetnik za pitanja nacionalne bezbednosti SAD Džon Bolton napustio je Tursku, a nije se susreo sa predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom, pošto ga je naljutio zahtevom za garancije zaštite kurdskih ustanika. Bolton je izjavio da će američka vojska ostati u Siriji sve dok Turska ne prestane da napada kurdske ustanike, saveznike SAD.
Sputnjik je na ovu temu razgovarao sa saradnikom Centra za poverenje, mir i društvene pokrete u okviru Britanskog univerziteta Koventri, profesorom Alpaslanom Ozerdemom.
Koliko je, po vašem mišljenju, realno očekivati povlačenje američke vojske iz Sirije? Koliko će od toga profitirati Turska?
Kad se govori da će od toga profitirati Turska, sve će zavisiti od toga šta će SAD odlučiti da učine sa odredima kurdske Narodne zaštitne milicije i njihovim mogućim razoružavanjem, kao i od toga koja će teritorija u severnom delu Sirije biti pod kontrolom Turske i od toga da li će odredi ostati zapadno od Eufrata ili će poći na istok. To je taktičko pitanje, ali najverovatnije će Turska izvući korist u svakom slučaju ukoliko ne pokvari odnose sa Rusijom i mislim da je to najvažniji momenat.
Mogu se čuti komentari da se Turska sprema da traži od SAD da im predaju svoje vojne baze na teritoriji Sirije ili da ih unište. Koliko je to realno?
— Ne mislim da će do toga doći, jer su ove baze važne za borbu protiv DAEŠ-a, kao i generalno za bezbednost na severu Sirije i ukupno za interese SAD u regionu. Treba imati u vidu da u ovom trenutku ni Irak ni Sirija nisu tako važni za SAD, kao Iran. Čini mi se da je to što sad vidimo u Siriji tek uvertira za ono što mislim da će se desiti u određenom trenutku tokom ove godine.
U svom autorskom tekstu za „Njujork tajms“, pre nekoliko meseci, predsednik Erdogan je pisao da Turska „predstavlja jedinu državu koja ima snage i obavezu“ da štiti interese SAD, međunarodne zajednice i sirijskog naroda. Izrazio je i brigu što „neki spoljni faktori mogu da iskoriste“ ostatke terorističkih grupa kao izgovor da se umešaju u unutrašnja pitanja Sirije. Šta zapravo stoji iza ovih Erdoganovih navoda?
U ovom trenutku Majk Pompeo je u poseti arapskim zemljama i tokom ove turneje on pokušava da ubedi saveznike u planove SAD povodom povlačenja vojske. U kakvoj atmosferi će, po vašem mišljenju, proteći ova turneja i može li Pompeo da postigne uspeh? U kakvu situaciju SAD mogu dovesti svoje arapske saveznike?
— Smatram da je šteta već naneta, iako administracija SAD govori da su se oni konsultovali sa bliskoistočnim saveznicima, pre nego što su najavili povlačenje svojih trupa. Međutim, mislim da nisu to radili. Prelomni momenat u ovom slučaju su uveravanja bliskoistočnih saveznika da je to praktično nemoguća misija, zato što je situacija u regionu veoma složena. Mislim da činjenica da je Pompeo sada na arapskoj turneji zapravo pokazuje da on tek sada informiše saveznike. Verujem da će im on reći nešto poput — „naš predsednik može da donosi spontane odluke, poput povlačenja vojske iz Sirije, ali u administraciji ima ljudi koji su spremni i mogu sve da srede“.