„Što se tiče naše ocene o povlačenju američkih vojnika iz Sirije, sa interesom pratimo razvoj situacije. Smatramo da je rezultat zasad teško predvideti. Kao i uvek, u svim pitanjima koja se odnose na ruske interese ili rusko-američke odnose, mi sudimo i donosimo zaključke na osnovu akcija, a ne iz izjava. Sada ne postoji poverenje između Moskve i Vašingtona, tako da moramo da gledamo dejstva pre nego što dođemo do bilo kakvog kompetentnog zaključka“, rekao je Rjabkov na panel-diskusiji u okviru političkog foruma „Raisina dijalog“.
Američki predsednik Donald Tramp je 19. decembra proglasio pobedu nad terorističkom organizacijom DAEŠ u Siriji, ističući da je ona bila jedini razlog za prisustvo američke vojske u toj zemlji. Kasnije je portparolka Bele kuće Sara Sanders saopštila da su SAD počele sa povlačenjem trupa iz Sirije, kao i da pobeda nad DAEŠ-om ne znači i kraj postojanja koalicije. Oružane snage bi trebalo da budu povučene za 60 do 100 dana.
Komentarišuću saradnju u oblasti sajber-bezbednosti, on je dodao da je Moskva bezbroj puta predlagala aktuelnoj američkoj administraciji saradnju u oblasti sajber-bezbednosti i da još uvek nije dobila odgovor.
„Predlagali smo bezbroj puta aktuelnoj američkoj administraciji i mnogo puta administraciji (prethodnog američkog predsednika Baraka) Obame na vrlo pragmatičan način da uspostavimo međuagencijsku saradnju (o sajber-bezbednosti)“, objasnio je Rjabkov.
Prema njegovim rečima, odgovor je bio ne, a od nove administracije odgovor nije ni dobijen.
Rjabkov je, komentarišući istragu američkog specijalnog tužioca Roberta Milera o navodnom mešanju Moskve u američke izbore 2016. godine, rekao da već dve godine nema dokaza o krivici Rusije.
Prema njegovim rečima, američke sankcije Rusiji zbog navodnog mešanja u američke izbore predstavljaju „dokaz slabosti politike Sjedinjenih Američkih Država“.
Specijalni tužilac Robert Muller vodi istragu o navodnom mešanju Rusije u američke izbore 2016. godine. Rusija je više puta odbacivala optužbe da je pokušala da utiče na izbore u Sjedinjenim Američkim Državama, a portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov nazvao ih je „apsolutno neosnovanim“. Miler takođe istražuje Trampove navodne veze sa Rusijom, čije je postojanje negirano i u Kremlju i u Beloj kući.