U dokumentu se razmatraju različite varijante za delovanje u vezi sa „pojavom nove krstareće rakete u Rusiji“ koja, po mišljenju autora izveštaja, krši odredbe Sporazuma.
„Ove varijante uključuju i vojne mere (kao što su razvoj i raspoređivanje novih krstarećih raketa sa nuklearnim bojevim glavama ili novo nenuklearno oružje), diplomatske korake, kao i konsultacije sa saveznicima SAD“, precizira se u saopštenju.
Pri tome se u dokumentu navodi da takvi postupci Vašingtona mogu da pogoršaju političke nesuglasice u Evropskoj uniji i potkopaju jedinstvo NATO-a.
Početkom decembra 2018. godine američki državni sekretar Majk Pompeo izjavio je da Rusija ima dva meseca da se „vrati na implementaciju“ Sporazuma o likvidaciji raketa. On je dodao da će, ukoliko se to ne desi, Vašington obustaviti svoje obaveze prema ovom sporazumu. S druge strane, zamenik američkog državnog sekretara za kontrolu naoružanja i međunarodnu bezbednost Andrea Tompson izjavila je da SAD pozivaju Rusiju da odustane od rakete 9M729 (SSC-8) ili da modifikuje sistem, tako da njen domet ne narušava odredbe Sporazuma o likvidaciji raketa.
Poslednjih godina se Moskva i Vašington redovno međusobno optužuju za narušavanje Sporazuma o raketama srednjeg i kratkog dometa. Rusija je u više navrata saopštavala da strogo poštuje svoje obaveze iz tog sporazuma.