„Takav rizik postoji, a posebno ako se ne pronađe inkluzivno političko rešenje“, rekao je De Mistura.
Specijalni izaslanik je istakao da će povlačenje trupa posebno pogoditi Kurde i dodao da ne treba zaboraviti da je taj narod „veoma važna komponenta u Siriji koja se ni na koji način ne može ignorisati“.
De Mistura je pri tome napomenuo da Sjedinjene Američke Države mogu da nastave da učestvuju u rešavanju sirijskog pitanja na diplomatskom nivou.
Povlačenje američke vojske iz Sirije
Američki predsednik Donald Tramp je 19. decembra proglasio pobedu nad terorističkom organizacijom DAEŠ u Siriji, ističući da je ona bila jedini razlog za prisustvo američke vojske u toj zemlji. Kasnije je portparolka Bele kuće Sara Sanders saopštila da su SAD počele sa povlačenjem trupa iz Sirije, kao i da pobeda nad DAEŠ-om ne znači i kraj postojanja koalicije. Oružane snage bi trebalo da budu povučene za 60 do 100 dana.
Sjedinjene Američke Države i njihovi saveznici od 2014. godine sprovode operaciju protiv DAEŠ-a u Iraku i Siriji, pri čemu u Siriji deluju bez dozvole vlasti zemlje koje takve akcije smatraju okupacijom.
U zemlji je bilo oko dve hiljade američkih vojnika koji su zajedno sa kurdskim formacijama kontrolisali teritorije na istoku i severoistoku, koje su bogate prirodnim resursima.