„Naravno, može se očekivati da će se sa približavanjem narednih predsedničkih izbora u novembru 2020. pojedini političari u Vašingtonu aktivnije i upornije preduzimati pokušaje da igraju na ’rusku kartu‘. Nadamo se da to neće dovesti do daljeg podrivanja osnova bilateralnih odnosa koji ionako nisu u najboljem stanju“, rekao je ministar.
Međutim, Lavrov je ukazao da se Moskva već navikla da oportunistički faktori povezani sa američkom unutrašnjom politikom utiču na bilateralne odnose Rusije i Sjedinjenih Američkih Država i stvaraju dodatne poteškoće u izgradnji dijaloga.
„U poslednje vreme stepen njihovog uticaja (unutrašnjih političkih faktora SAD) čak i ne zavisi od toga u kojoj fazi predizbornog ciklusa se nalaze Sjedinjene Američke Države“, dodao je ministar.
On smatra da normalizacija odnosa između Moskve i Vašingtona nije moguća zbog neprijateljskih postupaka SAD i njihovih pokušaja da izvrše ekonomski i vojnopolitički pritisak na Rusiju.
„Konstantno se zalažemo za razvoj normalnog, predvidljivog dijaloga sa Sjedinjenim Američkim Državama na osnovu principa uzajamnog razmatranja i poštovanja interesa“, rekao je Lavrov.
Zbog ovakvih akcija Vašingtona odugovlači se rad u važnim bilateralnim i međunarodnim oblastima, uključujući i one vezane za održavanje stabilnosti i bezbednosti u svetu.
Lavrov ističe da Vašington neće moći da od Rusije napravi sredstvo za služenje interesima Sjedinjenih Američkih Država.
Ministar je napomenuo da je glavni problem u odnosima Moskve i Vašingtona to što SAD nikada nisu smatrale odnos kao vredan. Prema njegovim rečima, Rusija je objekat za američki politički establišment.
„Mi smo satanizovani da bi se Evropa držala u disciplini i ojačale evroatlantske veze. Ili, na primer, sada se ozbiljno raspravlja o tome kako da se Rusija iskoristi protiv Kine. A i pokušaji da se inspiriše smena vlasti u našoj zemlji ili promena u ruskoj politici, a mnogi u Vašingtonu pate od takve iluzije, diktirane željom da od nas učine sredstvo za služenje američkim interesima“, rekao je Lavrov.
„Znamo zemlje koje su Amerikanci uspeli da prisile na takvu ulogu (sredstva), ali, naravno, sa nama to neće uspeti“, dodao je ministar.
Prema njegovim rečima, sve dok „objektivizacija“ Rusije kao nasleđe Hladnog rata „ne izvetri iz svesti američke elite i prekine da bude praksa, odnosi se neće promeniti. Lavrov je napomenuo da je „selektivna saradnja“ štetna: ona ne obezbeđuje konsolidaciju pozitivnih trendova i predvidljivu budućnost.
Komentarišući mogući susret ruskog i američkog predsednika, Lavrov je rekao da je za sada teško reći gde i kada bi se mogao održati novi sastanak, ali da je ruska strana otvorena za to.
„Što se tiče kontakata na najvišem nivou, predsednik (Rusije Vladimir) Putin je na konferenciji za medije nakon samita G20 u Buenos Ajresu izjavio da je otvoren za sastanak sa američkim predsednikom kada za to bude spremna američka strana. Sada je teško reći gde i kada može doći do takvog kontakta“, objasnio je Lavrov.
Prethodni američki predsednički izbori održani 2016. godine i završeni pobedom Donalda Trampa, bili su praćeni preuveličavanjem teme „mešanja“ Rusije u američki izborni proces zbog čega je u SAD pokrenuta istraga.
O Sporazumu o likvidaciji raketa
Rusija neće ignorisati pojavu novih američkih raketa u slučaju da Vašington raskine Sporazum o likvidaciji raketa srednjeg i kratkog dometa i može dodatno da ojača svoje obrambene sposobnosti, izjavio je ruski ministar.
Prema njegovim rečima, Rusija je uverena da raspad Sporazuma može ozbiljno da pogodi međunarodnu bezbednost i stratešku stabilnost.
„Prinuđeni smo da upozorimo: ne možemo i nećemo ignorisati pojavu novih američkih raketa koje predstavljaju pretnju nama i našim saveznicima. Ne bi trebalo da bude sumnje da imamo neophodan set sredstava kako bismo obezbedili sopstvenu bezbednost i možemo dodatno da ojačamo naše odbrambene sposobnosti“, naglasio je Lavrov.
„Međutim, Rusija, kao i svaka druga razumna zemlja, nije zainteresovana za trku u naoružanju i nove ’raketne krize‘“, precizirao je on.
Prema njegovim rečima, ako u Sjedinjenim Američkim Državama još uvek postoje snage koje dozvoljavaju da se pauza koju je napravio Vašington iskoristi za traženje načina za spasavanje Sporazuma o raketama, „mi smo otvoreni za to“.
Američka politika koja vodi do trke u naoružanju može dovesti do situacije u kojoj će cena greške biti fatalna, konstatovao je Lavrov.
„Primorani smo da konstatujemo da je Vašington i njegovi saveznici, usredsređeni na svoje geopolitičke ambicije, nisu spremni da se prilagode globalnim realnostima koje se ne menjaju u njihovu korist. Odatle i težnja da se ovi procesi na sve načine obuzdaju i veća nego ranije agresivnost u spoljnim poslovima. Nameće se konfrontacija, a kanali dijaloga su zamrznuti“, objasnio je ministar, ukazujući da posebnu zabrinutost izazivaju koraci ka uništavanju velikih međunarodnih sporazuma o strateškoj stabilnosti.
„Takva politika sukoba zasnovana na sredstva sile neizbežno dovodi do dalje neuravnoteženosti arhitekture globalne bezbednosti i doprinosi trci u naoružanju. Može nastati situacija kada cena greške ili nesporazuma postane fatalna“, ocenio je Lavrov.
Početkom decembra američki državni sekretar Majk Pompeo izjavio je da Rusija ima dva meseca da se „vrati na implementaciju“ Sporazuma o likvidaciji raketa. On je dodao da ukoliko se to ne desi, Vašington će obustaviti svoje obaveze prema ovom Sporazumu. S druge strane, zamenik američkog državnog sekretara za kontrolu naoružanja i međunarodnu bezbednost Andrea Tompson izjavila je da SAD pozivaju Rusiju da odustane od rakete 9M729 (SSC-8) ili da modifikuje sistem tako da njen domet ne narušava odredbe Sporazuma o likvidaciji raketa.