„Događaji iz 2018. godine pokazali su da je ’Zapad‘ kao jedinstveni pojam, kao homogeni klub država sa zajedničkim interesima već deo istorije, a ne savremene politike. Ispostavilo se da svaki od ovih igrača može da ima svoje jedinstvene prioritete, koji se ne poklapaju sa interesima partnera. Kao primer prikladno je podsetiti se različitih stavova Sjedinjenih Američkih Država i Evrope o regionalnoj bezbednosti, ekonomskim protivrečnostima i trgovinskim ratovima i napokon, trvenjima unutar NATO-a“, objasnio je Venediktov.
Prema njegovom mišljenju, u tome nema ničeg čudnog. „Nepodudaranje interesa je apsolutno normalna, objektivna pojava svetske politike. Naravno, mnogim zapadnim rusofobima lakše je da tu traže mitsku ’ruku Moskve‘ nego da uspostave normalan, ravnopravan dijalog sa dolaskom do uzajamno korisnih rešenja“, rekao je on.
Zapadne zemlje ne prekidaju pokušaje da poljuljaju unutrašnju političku situaciju u Rusiji, dodao je Venediktov.
„Sa posebnom silom se ispoljila posvećenost Zapada politici dvostrukih standarda prema Rusiji i stalni pokušaji da se poljulja unutrašnja politička situacija u našoj zemlji“, istakao je on.
On je dodao da se na Rusiju tokom 2018. godine vršio neviđeni pritisak kako bi se Moskva primorala da preda svoje položaje na ključnim oblastima politike, ekonomije i informacione oblasti.
On je naglasio da Rusija sprečava Sjedinjene Američke Države i njene saveznike da sprovode politiku mešanja u unutrašnje poslove suverenih država, prilagođavajući svojim interesima političku i ekonomsku arhitekturu, promovišući svoja pravila igre i zatim ih menjajući kada je zgodno.
Venediktov je objasnio da se Savet bezbednosti Rusije zalaže za stvaranje hitnih linija za saradnju među zemljama, a ne bavljenje „megafonskom diplomatijom“.
„Smatramo da je stvaranje hitnih telefonskih linija za blagovremenu komunikaciju uzajamnih zabrinutosti važan instrument saradnje. Ovaj pristup je mnogo produktivnija alternativa od takozvane ’megafonske diplomatije‘. To naročito primećuju zapadni partneri, čiji nacionalni interesi pate zbog veštačko naduvane antiruske kampanje“, istakao je Venediktov.
Komentarišući povlačenje SAD iz Sporazuma o likvidaciji raketa srednjeg i kratkog dometa Venediktov je rekao da Sjedinjene Američke Države ne mogu da objasne zašto su na objektima američke protivraketne odbrane u Evropi postavljeni sistemi koji mogu da ispaljuju krstareće rakete „Tomahavk“ prema Rusiji.
„Amerikanci su nas više puta optuživali da kršimo Sporazum o likvidaciji raketa. Navodno, Rusija je razvila i testirala rakete sa zabranjenim karakteristikama. Pri tome nije predstavljen nijedan konkretan dokaz. Kao što nije objašnjeno ni zašto su na objektima američke protivraketne odbrane u Evropi postavljeni lansirni sistemi sa kojih u pravcu Rusije mogu da se ispaljuju ’Tomahavci‘“, precizirao je Venediktov.
Moskva smatra da Sjedinjene Američke Države nastoje da radikalno promene raketno-nuklearni balans u svoju korist.
„Stiče se utisak da je Vašington prvo doneo odluku o izlasku iz Sporazuma, a tek onda počeo da traži prikladan izgovor. Kamen spoticanja nikako nije dokazna baza, već težnja SAD da iz korena promene svetski raketno-nuklearni balans u svoju korist. Uključujući i na rastuću vojnu moć Kine, koja nije vezana nikakvim sličnim sporazumima“, objasnio je Venediktov.
Poslednjih godina, Moskva i Vašington se redovno međusobno optužuju za kršenje Sporazuma o likvidaciji raketa srednjeg i kratkog dometa. Rusija je više puta izjavljivala da se striktno pridržava svojih obaveza iz Sporazuma.