Pojava Raša Vučinića u narodnoj nošnji za vreme zvaničnog sastanka ministara Srbije i Kine, pre otvaranje Kulturnog centra Srbije „Ivo Andrić“, fascinirala je kineskog ministra kulture i turizma Lua Šuganga, koji je odmah ustao i pozdravio guslara i tom prilikom sa oduševljenjem posmatrao detalje narodne nošnje i zatražio da se fotografiše sa njim.
Vučinićev nastup u Kulturnom centru Srbije u Pekingu pomno su pratili kineski zvaničnici, ali i kineski studenti sa Katedre za srpski jezik pa su izrazili želju da on održi predavanja o značaju tog instrumenta u srpskoj kulturi, istoriji i književnosti.
Vučinić je održao predavanja na univerzitetima „Bixing forin stadis juniversiti“ i „Bixing internešnel stadis juniversiti“, a kineski studenti su sa velikim oduševljenjem slušali priču o srpskoj kulturi, književnosti, guslama i izrazili veliku želju da i sami nauče da guslaju.
Imajući ovo u vidu, Društvo guslara „Serdar Janko Vukotić“ odlučilo je da pošalje dva instrumenta na poklon pekinškim univerzitetima i da putem video-linka besplatno organizuje školu gusala kineskim studentima, koji studiraju srpski jezik.
Vučinić u izjavi Tanjugu naglašava da su gusle svojevrsni simbol srpske kulture i neraskidivi deo nacionalnog identiteta.
„Da nije bilo gusala, malo bi toga danas znali o našoj istoriji i književnosti, a njihov značaj u duhovnom smislu najbolje je opisan u jednom narodnom stihu: Manastiri i sveto gudalo, to je srpsku veru očuvalo“, ističe Vučinić.
Gusle su, podseća, kroz istoriju zauzimale počasno mesto kako u svakoj srpskoj kući pored ikone i kandila, tako i u svakoj crkvi, manastiru, ali i na srpskim dvorovima.
„Poznato je da je svaki naš kralj imao svog ličnog guslara i da su svi značajni događaji i manifestacije otvarani zvukom gusala. Kralj Aleksandar Karađorđević je čak kao predsednik žirija učestvovao na takmičenju guslara u Kraljevini Jugoslaviji. Oduševljenje guslama iskazali su i mnogi velikani poput Fridriha Prvog Barbarose, Getea, Mihajla Pupina i Nikole Tesle“, kaže Vučinić.
Gete je, dodaje, čak učio srpski jezik, da bi razumeo epske pesme uz gusle, a Tesla je rekao da „ne postoji veća sila nebeska koja može da osvoji dušu Srbinovu, kao što to mogu gusle“.
„Gusle su u poslednjih godinu dana i kroz institucije ponovo dobile mesto koje im pripada, a Ministarstvo kulture i informisanja i Sekretarijat za kulturu grada Beograda, podržali su jedan od najvećih projekata Školu gusala Guslarskog društva Serdar Janko Vukotić“, kaže Vučinić.
On je naveo i da je u završnoj fazi osnivanje Instituta za gusle i epsku poeziju, a u planu je izrada spomenika srpskom guslaru.