Rasim Ljajić je, gostujući u Jutarnjem programu Radio-televizije Srbije, naveo da Srbija i BiH neće dopustiti da tema povećanih taksi bude tek tako sklonjena sa dnevnog reda.
Ističe da Srbija i BiH ne mogu da snose posledice zbog svojih odluka zato što ni Priština ne snosi posledice zbog konkretnih koraka koji onemogućavaju trgovinu i CEFTA sporazum.
Navodi da je odluka o neučestvovanju na sastancima iznuđen potez, ali da se koriste svi mehanizmi da se vrši pritisak na Prištinu i međunarodnu zajednicu kako bi se te mere povukle.
„Očito da je ovo prešlo na čisto politički teren“, rekao je ministar Ljajić i dodao da je reč i o unutrašnjoj borbi između Haradinaja i Tačija.
Kao drugi deo motiva, Ljajić vidi i interese malih ili velikih lobija na Kosmetu sa ciljem sticanja što većeg profita.
Dodaje da su posledice velike, da je manjak 40 odsto ako se porede podaci iz novembra i oktobra, manje se robe prodaje na Kosovu, a najveću štetu imaju potrošači i kupci jer su proizvodi skuplji i do 10 odsto.
Komentarišući mogućnost kontramera, Ljajić kaže da to formalno jeste moguće, ali da je plasman robe iz Srbije na KiM 440 miliona, a iz KiM svega 20 miliona i da je reč o četiri-pet proizvoda.
„Dobar deo proizvoda se kupuje od srpskih privrednika na severu, to bi bile kontramere protiv nas samih“, kaže Ljajić.
Kada je reč o opciji da Kosovo bude isključeno iz CEFTA sporazuma, ministar smatra da se ono samo isključuje. Kaže da formalno-pravno to nije realna opcija, ali ističe da CEFTA ne može da funkcioniše kao švedski sto, da se uzima samo ono što vam odgovara.
Tvrdi da je reč o odluci koja je i pravno i ekonomski ali i na druge načine neobjašnjiva.
Ljajić kaže da postoje informacije iz jedne velike kompanije da uskoro počinje primena zakona o zaštiti potrošača na KiM, koji podrazumeva obavezu da se pored istaknute cene na proizvodu stavi i zastavica države u kojoj je roba proizvedena.
„To je smišljeno da se napravi barijera za plasman srpske robe na tržište Kosova“, ističe Ljajić.