Plenković kaže da on na to ima prava kao predsednik hrvatske vlade, jer ima odgovornost prema Hrvatima van Hrvatske, koja je i potpisnik i garant Dejtonskog sporazuma.
Plenković je Zvizdiću poručio da će svoju diplomatsku ofanzivu po tom pitanju nastaviti, a da je nemešanje u unutrašnje stvari druge zemlje politika 19. veka.
„Te teze i teorije o nemešanju u unutrašnje stvari, to je ostalo u međunarodnim odnosima 19. veka. Sada smo u 21. veku, gde smo za sva krupna i bitna politička pitanja, a posebno ona za koje kao predsednik vlade imam posebnu odgovornost s obzirom na činjenicu da je Hrvatska potpisnik i garant Dejtonskog sporazuma, zainteresovan da se on sprovodi i 23 godine nakon potpisivanja onako kako je zamišljen“, rekao je Plenković novinarima nakon završetka samita Evropa–Azija u Briselu.
Zvizdić je, naime, ranije danas optužio Plenkovića da se meša u unutrašnje poslove BiH zbog istupa u telima Evropske unije i tokom njegovih bilateralnih susreta, gde je upozorio na neravnopravnost Hrvata u BiH nakon nedavnog izbora Željka Komšića za hrvatskog člana Predsedništva BiH glasovima Bošnjaka.
Dok Plenković kaže da je Brisel obavestio da je u BiH tokom proteklih Opštih izbora izigran duh Dejtonskog sporazuma, Zvizdić smatra da hrvatski premijer zloupotrebljava članstvo Hrvatske u EU i da nastupa kao da je premijer BiH, a ne Hrvatske.
To nije u skladu sa dobrosusedskim odnosima i predstavlja otvoreno i direktno mešanje Hrvatske u unutrašnja pitanje BiH, jasan je Zvizdić.
Plenković je novinarima u Briselu rekao da Zvizdić, s kojim inače ima jako dobre odnose, dobro zna koliko je Hrvatska, posebno od kada je on premijer, pomogla u jačanju bilateralnih odnosa i u bržem putu prema EU, što će, kako je poručio, činiti i dalje.
„Ja ću nezavisno od toga staviti u prvi plan ono što i on zna da se dogodilo, a da nije dobro, a to je da jedan narod u Federaciji glasovima svojih pripadnika bira drugom narodu njegovog člana predsedništva. Dakle, ne možemo se praviti nevešti na nešto što je sasvim očito i prema strukturi glasova i prema onome što se na kraju dogodilo. To je za Hrvatsku ozbiljno pitanje i imamo sva legitimna prava da ga dižemo na međunarodnim forumima i da senzibilizujemo druge“, rekao je Plenković, prenela je HINA.
Plenković je rekao da je i juče ponovio da mnogi akteri ne razumeju te detalje niti ih shvataju i zato je, smatra, važno da poruka Hrvatske bude poruka pojašnjenja i apela da se reši izborni zakon koji bi bio takav da omogućava legitimnu zastupljenost svih, posebno u Predsedništvu BiH.
Plenković je na marginama samita EU imao i bilateralni razgovor s Federikom Mogerini, visokom predstavnicom EU za spoljnu i bezbednosnu politiku, a za koju kaže da je jedna od onih osoba koje to malo bolje razumeju.